Zbraně, zbroje

Zde můžete diskutovat o výzbroji a výstroji.
Titus Claudius

Re: Zbraně, zbroje

Postby Titus Claudius » Wed 15. Jun 2011 21:39:05

řemen?...no tak jako klidně...ono v ruce se mi bude blbě nosit :D :-P takže proč ne...jen přišít...ajéé :D...ale to určitě zvládnu :D

MG42

Postby MG42 » Sun 26. Jun 2011 11:23:54

Mohl by mi Kryštof napsat na kolik ho přišel jeho luk a kde ho objednával? Díky
GNAEVS CASSIVS

Tita Iuventia Martia

Postby Tita Iuventia Martia » Sun 26. Jun 2011 21:09:58

P. Rufus: jeden remen doma mam, jak jsem ti psala, muzu ti ho poslat postou. Dalsi jsem slibila Kramimu, pokusim se doddatco nejdrive :idea:

MG 42: Tusim, ze to byl nejaky prazsky LARP shop, Krystof ti da vedet, myslim, ze stal nejakych 1 600 Kč.
Titvs Iventivs Martivs Ferox
Tribunus militum
Legio IIII Flavia Felix
"Concordia militum"

Marcus Ulpius

Postby Marcus Ulpius » Fri 08. Jul 2011 9:46:37

Mé nové praetoriánské pugio, konkrétně pochva, to pugio je někoho jiného, ale budu mít stejné, jen rukojeť nebude ze stříbra ale z legální slonoviny (jedná se o kost z lebky jednoho soba která je ale absolutně stejná se stejnými vlastnosmi jako ze slona). Kování pochvy je celé ze stříbra vykládaného stříbrem (to jsou ty vzory, nejde o rytí ale vložené stříbro), jen nýty jsou z mědi. Až dorazí postnu lepší fotku. Podle nálezů z pompejí a ze sbírek londýnského muzea

Image
MARCVS VLPIVS TRANQVILLVS
MILES COHORTIS V PRAETORIAE CENTVRIA FALCONIS

EO UNDE CETERI FUGIUNT EO

Marcus Ulpius

Postby Marcus Ulpius » Fri 08. Jul 2011 17:49:23

AVE

zde předkládám konečně detailní fotky celého mého pugia. Plačte :D

Image

Image

Image

reakce samotného autora těsně po dokončení
ave

I am really happy and proud of myself because today I did the handle in bone and the result is fantastic...in the next day I will do an other pugio like that for me to!!!

is really an other planet..the elegance and the preetness are super!in the top there are 3 ball of massive silver...

give me your address that monday I will ship the pugio so you will have for chester..it is a real pugio for praetorians...mamma mia che bello!!

vale Rvsticvs

Appius

Postby Appius » Fri 08. Jul 2011 23:00:35

Ach jo, já asi zase budu za nepříjemného otravu, ale i když vzhledově se mi líbí, historicky si tím moc jistý nejsem.

Jsme teď na horách, takže knížky tu nemám, ale skoro určitě (a aspoň krátký websearch to potvrzuje) měla prakticky všechna pugia vnější vrstvy rukojeti, včetně záštity, kovové. Zkus se podívat na exempláře co se dochovaly, a uvidíš sám. Sice tam byla vrstva dřeva, kosti nebo rohoviny, ale potom zvenku plech. A ta konstrukce té pochvy mi není úplně jasná.

Někdy v týdnu se můžu doma zkusit podívat líp, ale zatím bych řekl že sice vypadá super, ale nevím jestli je fakticky správně :?

Marcus Ulpius

Postby Marcus Ulpius » Sat 09. Jul 2011 10:08:50

Pugio samotné i s takovouhle rukojetí je podle nálezu pugia ze sbírky britského muzea. Slonovina jako materiál je "lepší level kosti" a je prokázaná podle nálezů z pompejí. Pochva je podle nálezů z tábora Vindonissa.

Appius

Postby Appius » Sat 09. Jul 2011 15:36:04

Nevím odkud ty informace bereš, docela bych se chtěl na ten zdroj podívat. Co jsem dokázal najít já, ve sbírce je jenom rukojeť, bez záštity, a neví se, jestli na tom něco kovového bylo a jak byla záštita řešená. I po nýtech tam byly jenom díry. Tady máš obrázek:

Image

I Munazio ty rekonstrukce dělá s kovovou rukojetí a záštitou, z té slonoviny kouká jenom ten vyřezávaný kousek hrušky, a boky.

Navíc je na tom obrázku vidět, že v té slonovině bylo vybrání pro trn čepele, takže na bocích by kov neměl být vidět.

Jediná další podobná rukojeť se našla v Heddernheimu, ta je u záštity otřepená/zlomená, takže jestli tam byla takováhle záštita se taky neví. V roce 1992 o tomhle nálezu dokonce vyšel německy psaný krátký článek, ale ten jsem nesehnal, mám jenom bibliografické údaje.

Marcus Ulpius

Postby Marcus Ulpius » Sat 09. Jul 2011 16:26:21

Appius wrote:Nevím odkud ty informace bereš, docela bych se chtěl na ten zdroj podívat. Co jsem dokázal najít já, ve sbírce je jenom rukojeť, bez záštity, a neví se, jestli na tom něco kovového bylo a jak byla záštita řešená. I po nýtech tam byly jenom díry. Tady máš obrázek:

Image

I Munazio ty rekonstrukce dělá s kovovou rukojetí a záštitou, z té slonoviny kouká jenom ten vyřezávaný kousek hrušky, a boky.

Navíc je na tom obrázku vidět, že v té slonovině bylo vybrání pro trn čepele, takže na bocích by kov neměl být vidět.

Jediná další podobná rukojeť se našla v Heddernheimu, ta je u záštity otřepená/zlomená, takže jestli tam byla takováhle záštita se taky neví. V roce 1992 o tomhle nálezu dokonce vyšel německy psaný krátký článek, ale ten jsem nesehnal, mám jenom bibliografické údaje.

tyto informace mám přímo od autora když jsme řešili nejvhodnější materiál a vzhled pro praetoriánskou impresi. Našly se rukojeti, hrušky a záštity (z 1 nebo 2 kusů) které byly celé z kosti (na železném jádře vybíhajícím od čepele, které bylo zcela kostí obklopeno) které měly podobu jako u mečů, jen samozřejmě menší než na gladiu (nálezy z Pompejí) a nebo právě i 1 pugio ze sbírky britského/londýnského muzea s rukojetí která byla stejná jako u kovových akorát že přinýtována byla kost nikoliv ražený kov, stejně jako to mám já. Navíc tohle je rekonstrukce podle několika nálezů nikoliv jednoho konkrétního nálezu.

Když budeš chtít můžeš téměř jakoukoliv rekonstrukci čehokoliv zpochybnit, že se ti to nezdá, protože se moc předmětů nezachovalo ze 100% (většina přileb, mečů, pugii) je podle x nálezů typové řady, nejedná se opět o rekonstrukci podle jediného kusu. Navíc argumenty které si uvedl nevylučují ani u tohoto kusu použití kosti na rukojeť tak jak to má já. Navíc jak si řekl ta rukojeť z Heddernheimu se celá nezachovala, resp žádná kostěná se celá nezachovala u těchto rukojetí, ale jejich použití tím není nijak vyloučeno.

I když to budeš mít z kovu tak to bude mít jinou barvu (našly se i bronzové rukojeti nanýtované na železné jádro, takže to je vidět, tady je místo železa,bronzu, mosazi, stříbra, použita kost která se na rukojeti (včetně záštit a hrušek jak u mečů tak dýk) používala a je použita na stejný způsob, takže nevidím jakýkoliv problém s autenticitou této rekonstrukce.

Appius

Postby Appius » Sat 09. Jul 2011 18:53:35

Bod jedna, nemám v úmyslu ti to pugio nějak zakazovat, nedoporučovat nebo nevím co. Vypadá dobře.

Bod dva je ale otázka, jak historicky věrné to je.

Zkus mi dát jeden jediný odkaz na odbornou literaturu, ve které je podobné pugio popsané. Já ho nenašel. Našel jsem ty dva nálezy co jsem zmiňoval, v obou případech samotné střenky, bez záštit, bez čepelí, bez nýtů. I podle debat na RATu jsou to jediné dva známé a popsané nálezy podobného typu. I ty mají ale jinou konstrukci než to tvoje pugio, ve střenkách je vybrání a trn je v něm schovaný, předpokládá se že ty kostěné/slonovinové střenky byly na místech dotyku slepené. Našel jsem civilní dýku, která se konstrukcí podobala té tvojí.

Nic takového, jako je ta tvoje konstrukce, není pokud vím nikde doložené.

Předpokládá se, že design jako ten tvůj se *mohl* vysytovat. Našly se exempláře, u kterých se předpokládá, že *mohly* mít dřevěné střenky bez kovových částí - ale průkazné nálezy žádné nejsou ani pro tu dřevěnou variantu.

Ano, spousta věcí se dneska rekonstruuje poskládáním z víc nálezů. Ale problém je v tom, že pro tu tvoji rekonstrukci se nenašly ani ty příslušné součástky takové, jak je máš ty.

Takže pokud nejsou lepší podklady, než debaty s řemeslníkem, co to pugio vyrobil, řekl bych že to pugio vypadá dobře, a *mohlo* existovat, ale z doložených nálezů tak úplně nevychází. A za cenu, kterou jsi za něj zaplatil, bych od toho výrobce očekával věrohodnější repliku.

Return to “Výzbroj a výstroj”