Výroba scuta

Zde můžete diskutovat o výzbroji a výstroji.
Tita Iuventia Martia

Výroba scuta

Postby Tita Iuventia Martia » Tue 15. Jun 2010 18:42:03

Salvete,
prasknu tu na M. Suava, ze vyrabi doma scutum :-) Mohl bys prosim napsat sem na forum, jak postupujes (myslim, jak delas dyhy a tak), budu za to desne vdecna :-)

K te kuzi: ono se musi vydelavat nejak prirodne, presne nevim, jak. Martin ti to psal do SZ a FP, mohl bys sem hodit, jak se cini kuze? Pak z toho totiz vznikne paradni navod, jak na to :-) Vc. tedy udaju o rozmerech, zakriveni, puklici a tak?

Mel bys to mit v tech zpravach od nas :-) Pokud se ti s tim nechce delat, tak mi posli info mailem a ja to sem nasazim... Ja jsem totiz musela vymazat in box na Foru populi, protoze byl uz plnej :cry: Tak jsem o ten navod prisla...

Diky moc :-)
Titvs Iventivs Martivs Ferox
Tribunus militum
Legio IIII Flavia Felix
"Concordia militum"

M A SUAVIS

Re: Výroba scuta

Postby M A SUAVIS » Tue 15. Jun 2010 18:58:50

Áno, presnejšie snažím sa vyrobiť a je to na celkom dobrej ceste.

Môj postup zatiaľ je taký, že si doma režem dýhu, a to takto: robím to pílkou na drevo (takou s veľa zúbkami), na tú pílku som našrúboval 2,5mm plast (0,5 naviac kvôli hrúbke pílky) a režem pozdĺž akehokoľvek rovného povrchu.

Ohľadom tej kože, zháňal som informácie o činení a atak podobne, sranda je v tom, že činená koža je na štít nepoužiteľná. Je totiž mäkká, kdežto surovka po vyschnutí krásne stvrdne. Takže poťahovať to bude potrebné surovkou. Jedine žeby sme tú činenú kožu vytvrdili (najlepšie vodou), to by spĺňala ochranný charakter.

ďalšie info po prestávke. :D tak 90 minút. :D

Appius

Postby Appius » Tue 15. Jun 2010 22:30:37

Ave,

sice mam radost z iniciativy, a take ze snahy premyslet o tom co delas, ale kdyz je u popisu nalezu jasne napsano ze to je vycinena kuze a ne surovka, spekulovat nad tim co je lepsi nema smysl. S dnesnimi znalostmi se o spouste veci da rict ze by je slo udelat lepe nebo jinak, ale meli bychom se ridit tim jak to rimane delali, ne tim jak si myslime ze by bylo chytrejsi to delat ;)

M A SUAVIS

Postby M A SUAVIS » Tue 15. Jun 2010 22:43:44

Som sa sekol? Ešte som nevidel štít, teda nález, kde sa hovorí o potiahnutí vyčinenou kožou. Orientujem sa v tomto krátko, takže sa môžem mýliť, ale aj iné štíty, napríklad barbarské, pokiaľ viem, boli potiahnuté surovkou. Opravte ma ak sa mýlim, poprípade nejaké konkrétne zdroje by sa zišli.

M A SUAVIS

Postby M A SUAVIS » Tue 15. Jun 2010 22:58:09

Keď mám pokračovať, tak tie dýhu budem k sebe lepiť (kostným glejom) v troch vrstvách, a to dve vonkajšie vodorovné a vnútorná zvislá. Aby bol štít zahnutý, chcem to hneď po nanesení lepidla vložiť do formy a pevne zavrieť. Nasleduje vyrezanie kruhu v strede štítu s priemerom 12 cm.

Po tomto zlepení dýh by som mal pokračovať nalepením ľanového plátna z oboch strán štítu, a tiež kože (buď z jednej alebo z oboch strán).

Keď to bude hotové, štít bude treba okovať, kovanie pripevním za použitia nitov, nasadím puklicu (tiež nity)

Potom treba štít už iba zo zadu vystužiť a namaľovať.

Toľko v skratke, keď som sa v niečom sekol opravte ma prosím.

Tita Iuventia Martia

Postby Tita Iuventia Martia » Wed 30. Jun 2010 9:29:44

Jen se zeptam, jak to vypada s vyrobou scuta, nejaky pokrok? :-)
Tribunus militum
Legio IIII Flavia Felix
"Concordia militum"

M A SUAVIS

Postby M A SUAVIS » Wed 30. Jun 2010 9:34:23

Tak dýha by už asi aj bola, treba mi zohnať kožu a môžem sa pustiť do roboty.

Teraz síce minimálne dva týždne nebudem doma, možno aj tri, takže s tým nebudem môcť pracovať, ale hneď ako sa vrátim to začnem skladať.

Tita Iuventia Martia

Postby Tita Iuventia Martia » Wed 30. Jun 2010 9:46:52

A na Slovensku se kuze neda na stit koupit? Kdyz ji stejne chces prirodne cinit..... Z tech 50 Euro by ti snad na kuzi melo zbyt, ne? :-) Jake jsi mel, BTW, do ted naklady? ABych mela predstavu.....
Tribunus militum
Legio IIII Flavia Felix
"Concordia militum"

M A SUAVIS

Postby M A SUAVIS » Wed 30. Jun 2010 10:16:44

Minul som asi 20 eur.

Stále si myslím, že tá koža by nemala byť činená. Pokiaľ ju chceš činenú, to bude problém, lebo by som ju už vyčinenú musel kúpiť (činenie takej kože trvá aj rok a pol) a to by výrazne zvýšilo cenu.

Hoď mi sem nejaký dôkaz o tom, že tá koža bola činená, lebo som o tom ešte nikde nenašiel žiadnu zmienku.

Tita Iuventia Martia

Postby Tita Iuventia Martia » Wed 30. Jun 2010 12:49:09

No ja nevim, ale v tom textu, co jsi dostal od Martina, se myslim jasne rozlisuje, co je cinena kuze a co ne a to i v Anglictine.... Ale je mozny, ze se mylim.

Cili ti jeste 30 Euro zbyva?
Štíty byly zřejmě potahovány různými materiály. Scutum z Fajůmu mělo z obou stran plst, to z Dura Europos z obou stran kůži a na přední straně pod ní ještě
len, štít z Doncasteru surovou nebo vydělanou kůží.

Co vim, tak ze surovky byly, u Dura Europos, zesilene snad rohy, ale zbytek byla vycinena kuze. Dovedes odhadnout, na kolik by ten stit vysel ve finale? Myslim, za pouziti vycinene kuze.

Pokud na nejakou extremni cenu, asi bysme to zanedbali a dali tam surovku... Nebo, jelikoz mi Bruuk vyrabi jedno scutum, mohl by sis tohle nechat, dodelat si ho a pouzivat. Ono totiz, scutum bude potreba do 28.8. a nevim, jestli to budes stihat dodelat.

Ja si totiz furt myslim, ze tam ma byt vydelana kuze, coz by cenu stitu zrejme znekolikanasobilo a na to ted nemam. Cili, pokud tobe by tam stacila surova kuze, proste bys my nekdy dal 50 Euro a bylo by.

Pripadne, dalsi moznost: prodal bys mi ten korpus a my ho doma postupne dodelavali, jak bych mela penize. Vydelal by sis na nejaky vybaveni (material + prace) a rozdil bys mi proste nekdy vratil.
Cili:
a) dodelas cely stit na Slovensku
b) nechas si ho a das mi 50 Euro (casem)
c) prodas mi korpus, vydelas si na vybaveni a ja si budu doma postupne stit potahovat

Ja osobne bych byla pro moznost c, protoze moznost a by byla logisticky silene narocna, moznost b by byla sice pro tebe asi nejlepsi, ale zase by sis nevydelal.

Jsem ti za praci ochotna, podle toho, jak bude korpus vypadat, nechat tech 30 Euro, cili bys mi, ve finale, nemusel nic vracet :-) A za utrzene penize by sis mohl budjto vyrobit vlastni stit a nebo koupit nejake vybaveni :idea:
Tribunus militum
Legio IIII Flavia Felix
"Concordia militum"

Return to “Výzbroj a výstroj”