Reportáže z akcí - Zvíkov 18/06/2011

Připravila: Tita Iuventia Martia

Pátek, 17/6/2011 (příjezd):
Do Jižních Čech jsme se vydali z různých koutů republiky, bezkonkurenčně nejdále to měla Lucie s Tomášem, jelikož cestovali z Olomouce přes Prahu do Ostrovce. Já, Appius a Kryštof jsme vyrazili vlakem (příští rok už bude velitelské vozidlo) z Prahy do Písku, kde na nás už čekala nastoupená Nela a následoval hbitý "výsadek" z vlaku, což při neskutečném objemu zavazadel bylo napínavé (znáte to: vlak v zastávkách zrovna dlouho nestaví). Naši hosté, Lukáš z Coh V Praetoria a jeho přítekyně Kačka, přijeli do Písku před námi, nechali si u Nely svá zavazadla a jeli busem do Zvíkovského podhradí. Následoval neuvěřitelný výkon Nely, které se téměř zázračným způsobem podařilo do své Fabie narvat nejen zmíněná zavazadla našich přátel, ale i naši hordu věcí (nutno dodat, že jsme přemýšleli, zda vozidlo vůbec pojede) - jelo! :-)

Appius a Kryštof se vydali na "spížovací výpravu" pro zásoby do blízkého Tesca a já s Nelou jsme jely do Štědronína, kam jsme po cca půlhodině dorazily. Mezitím byl na místě náš další člen, Krami, který se zatím zvládl pohodlně ubytovat v jedné ze zamluvených chatek. Nastal první problém: jak najít naše chatky? Číslování chatek totiž postrádalo, zdálo se, jakoukoliv logiku, a tak se odvoz lidí o něco zpozdil. Nakonec Nela našla nejen Kramiho, ale i další chatku :-) Mezitím již Tomáš s Luckou čekali asi hodinu a půl na nádraží... Po vyložení zavazadel se Nela vrátila do Písku, kde vyzvedla naši dvojici se zásobami a v podhradí pak Lukáše s Kačkou. Mezitím již přišly zoufalé SMS od naší dvojice z Ostrovců, a tak Nela nelenila a opět vyrazila na cestu. Nakonec jsme se v areálu sešli všichni i se svými zavazadly, a bylo něco po deváté. Následovalo vybalování se, rozdělení nocležníků do chatek, večeře (měli jsme "Římské" jídlo: chléb, olivy, slaninu, maso, sýry....) a k pití vodu (na víno nějak ani nebyla chuť). Areál je vcelku pěkný, cca 40 m od našich chatiček se nacházel Orlík. V jedné z chatek ještě došlo na úpravy a zkoušení skorohistorické scénky "Maďarská babka s pokladnou", která se nakonec, díky mizernému počasí, nehrála. A potom už konečně byla zábava volná. Spalo se celkem dobře, i když někteří z nás měli večerku dost pozdní - a někdy v noci začalo pršet...

Sobota 18/6/2011 (den akce):
A ono pršelo a pršelo.... Já jsem se vzbudila někdy ve čtyři ráno a to díky nějaké bujaré partičce, co chodila kempem a hulákala jak na lesy. A nemohla jsem usnout, stále byl slyšet déšť. Budíček byl na půl sedmou a když jsme se všichni vzbudili, pořád pršelo. Začali jsme přemýšlet, co s tím, ale nehodlali jsme se vzdát, a tak se Nela s Lucií vydaly před půl osmou na hrad domluvit, co a jak. Chvatně jsme se nasnídali a začali se strojit do Římského (zbroje, štíty, stan vezla Nela opět na hrad). Mezitím přestalo naštěstí pršet, a tak se poslední skupinka vydala pěšky na hrad (cca 4 Km od areálu). Když nás i zavazadla Nela vyložila na hradě, vrátila se pro naše putující druhy. Na hradě jsme získali zázemí v kamenné místnosti připomínající středověký sklad, a travnatý plácek, kde jsme si postavili stan. Jeho stavba byla sama o sobě zážitek, jelikož jeho konstrukce není ještě zrovna dokonalá a brzy se ukázala absence vnitřních poutek na uchycení tyček dosti zásadní. Ale i to se zadařilo vyřešit a stan jakž-takž po nějaké té půlhodince stál (i když je fakt, že téměř mohl konkurovat zřícenině hradu). Ve stanu jsme rozložili vlněné deky (ovčí houni, kterou jsem přivezla, jsem samozřejmě zapomněla přibalit k věcem na hrad), rozložili jsme také dobové táborové vybavení, kotlík, nádobí, misky a talířky, kalíšky a udělali si pohoštění. Mezi tím se sem tam trousili návštěvníci a i když se jich u nás zastavilo v průběhu dne celkem málo, z dálky si nás jich zvědavě prrohlíželo a fotilo mnohem víc. Po vydatné svačině se ti dosud nedostrojení začali oblékat do zbrojí a ti, kdo chtěli / mohli, začali trénovat boj, Kryštof zastřílel svůj zbrusu nový luk a vystřelilo si i pár dalších členů a pár zvědavých návštěvníků. Tomáš se našel ve své roli řemeslníka a přibral si novou: vodonoš občerstvující vojáky.

Na hradě se v ten samý den konala svatba (která tvořila i část návštěvníků hradu), ale než jsme se rozhodli unést nevěstu, bylo už pozdě, a tak jsme se seřadili do pochodového útvaru a vydali se na inspekční pochod hradem, na vyhlídku (zde jsme si udělali několik pěkných fotek) a z vyhlídky k bráně (a opět vznikly pěkné fotky), od brány jsme se vydali zpět do tábora. Sem tam přišel nějaký ten zvědavec a navzdory občasným přeháňkám den příjemně utíkal...

Ovšem někdy v půl druhé či ve dvě začalo pršet vytrvale, a tak se stal stan naším hlavním útočištem. Přišli se na nás podívat Nelini příbuzní a přijeli též Kryštofovi rodiče, ale našli už jednotku zalezlou pod střechu. Déšť ovšem neustával - ba naopak. Někdy v pul třetí jsme se (naštěstí) rozhodli, že to nemá smysl (lilo víc a víc) a začali jsme balit stan, zbroje a další věci a nosit je pod kamennou střechu - a za cca půlhodinu se spustila regulérní prutrž mračen (viz. foto) a na místě, kde jsme měli stan se utvořilo jezírko, hluboké tak na palec vody :D Na utopení to není, ale na bydlení také ne. Opět nám Kryštofovi rodiče s obřím autem vytrhli trn z paty a většinu našich věcí nám byli ochotni odvézt do Prahy. Nastal opačný proces než ráno: odvoz věcí z hradu do kempu. Nela také odvezla stan domů, kde ho rozložila k sušení. Někdy v pět hodin jsme opustili hrad a šli se sušit sami. Pan kastelán byl zřejmě nadšen, protože, když jsme odjížděli, zeptal se Nely, zda přijedeme další víkend. Museli jsme bohůmžel, odmítnout, ale na příští rok máme zázemí na II. ročník jisté :-) Zbytek dne jsme strávili sušením se, balením věcí a zábavou a opět vydatnou římskou večeří.

K dobru dávam poněkud smutnou historku o "podnikavosti" neznámé dámy v místním bufetu: Appius se vydal v houstnoucím dešti do místního bufáče. Tam se dozvěděl, že čaj mu sice ještě uvaří, ale jinak už nedostane ani bramborák: "Prší, zavíráme". A to podotýkám, že na hradě v tu dobu byli lidi, kteří by jí ten kšeft rádi udělali, ještě za půl hodiny jich snad tucet smutně postával u zavřeného krámu :D A tak nám tato nesmírně podnikavá paní uvařila jeden poslední šálek čaje a dala nám nevědomky námět na další scénku: Babka s tavernou ;-)

Neděle 19/6/2011 (odjezd):
Ráno jsme se vzbudili kolem osmé hodiny - ano, do celkem pěkného dne. Bylo sice zataženo, ale sem tam prosvítalo sluníčko, znáte to: když to nepotřebujete, je hezky... Posnídali jsme zbytek našich "římských" zásob a začali se balit, do 10:00 bylo nutné chatičky opustit. Nastalo opět stěhování davů a bagáže, v Čížové jsme stihli ještě před příjezdem rychlíku zmoknout :D Akce se, dle mého, vydařila, v rámci možností daných počasím a počtem a vybaveností lidí. Už se těšíme na II. ročník a věříme, že přivítáme i jiné skupiny.

A zde jsou nějaké fotografie z této akce:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz