Reportáže z akcí - Římská patrola na Zbraslavi 04/08/2012

Připravila: Tita Iuventia Martia

V této krátké reportáži se dozvíte, jak se nám zadařila akce poblíž opida Závist. Bývalé keltské opidum se nachází v Praze - Zbraslavi, cestou na hradiště je také možnost navštívit místní mini ZOO. Zaparkovat lze například u místního vlakového nádraží, případně se na místo vydat vlakem či autobusem MHD, případnou žízeň a hlad lze zahnat v tématické hospůdce U Kelta (poblíž náměstí).

Na akci se nás sešlo relativně poskromnu: tři římští vojáci a jeden římský občan, ale i tak celý podnik stál za to. Počasí bylo samozřejmě extrémní - tentokrát sice nepršelo, ale bylo příšerné horko a dusno, jak to tak už bývá, když se rozhodnete se někam vypravit. Spolu s námi Římany šel také náš kamarád Tomáš, který nám nafotil fotky, které si můžete prohlédnout v naší fotogalerii (malá ukázka zde pod článkem). Autem z centra Prahy jsme my, tj. já, Appius, Titus Flavius a Titus Novius, vyrazili někdy po druhé odpolední a na místo jsme dorazili někdy kolem třetí. Po té, co jsme se nastrojili do zbrojí, vyrazili jsme směr místní mini ZOO na zvířátka. Už cestou vzniklo pár pěkných fotek a u kolemjdoucích či kolemjedoucích turistů jsme vzbuzovali pochopitelně zájem - Římané jsou tady!!

Původním plánem bylo "obsadit ve jménu velkého Říma" místní zbytky, kdysi bohatého keltského opida, nicméně mně se ozvalo zranění nohy z předchozí akce (Pochod na Olomoucku) a kromě toho bylo opravdu nesnesitelné horko a dusno. Došli jsme k zdejšímu altánku, kde jsme se rozhodli odpočinout si a trochu si zabojovat - k velké radosti procházejících rodin s dětmi (děti byly nadšené). Všechno probíhalo dobře, až na dvě drobné "nehody": první byla ta, že jsem poněkud podcenila horko a dusno a poněkud přecenila své momentální fyzické síly a byla jsem nucena boj přerušit a odpotácet se na lavičku - organizmus nahlásil přehřátí, únavu, nedostatek tekutin a hrozilo, že se v celé své parádě odporoučím k zemi. Všechno ale dobře dopadlo: došlo k občerstvení a ochlazení vojska pitnou vodou a mohlo se bojovat dál. Zkoušeli jsme také hod pilem, tedy přesněji: já a Tiberius Flavius. První hod, druhý hod, třetí hod - a další "nehoda" byla na světě - Tiberiovo pilum nevydrželo "nápor nepřítele" a rozpadlo se - nutno dodat, že k našemu velkému úžasu. Jelikož už hodina pomalu pokročila a z nás lil pot, rozhodli jsme se, že se vydáme zpět, k našemu štábnímu vozidlu. Cesta zpět už probíhala bez zastávky a bez jakékoliv "nehody". Závěr akce nás všechny potěšil asi nejvíce: když jsme se již vysvlékali ze zbrojí a chystali se k odjezdu, nejdříve nesměle, pak již s odhodláním, vzali naše stanoviště útokem dva kluci a za nimi přišly i jejich maminky. S velkou radostí a nadšením jsme tak klukům vypůjčili své meče, svá kopí, štíty a další vybavení, aby si jej mohli všechno hezky ozkoušet. Maminky se také zajímali, především o váhu celého našeho vybavení, o různé předměty dení potřeby (psací tabulky, stříbrné šperky, keramický kalíšek, čutora atp.), které jsme měli s sebou, obzvláště se líbily římské mince. Titus Novius také ukázal Tzv. Spintrie (jakési žetony do nevěstinců). Tyto Spintrie fungují u nás jako hádanka pro diváky: "Zda - li uhádnete, na co je toto?"

Po té, co jsme se rozloučili s nadšenými kluky a s jejich maminkami, dobalili jsme věci a vydali se zpět do centra našeho velkoměsta. Titus Novius a Tiberius Flavius se vydali domů (Tita Novia v neděli čekala cesta do Velké Bystřice) a já s Appiem, spolu s naším fotografem Tomášem, jsme se vydali do blízké hospůdky na něco dobrého k snědku a k pití. Akce Zbraslav se tedy, alespoň dle mého názoru, vydařila, a to i přesto, že "obsazení" keltského území pro Řím, bylo nutné pro nepříznivé podmínky prozatím odložit.

A zde pár fotografií:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz