Naše vybavení

V této sekci naleznete veškeré potřebné základní informace o našem vybavení: výzbroji a výstroji, oblečení a osobním vybavení, které jsou vhodné pro naše období. V podsekci výstrojník naleznete seznam věcí, které budete postupně potřebovat, pokud budete chtít zobrazovat římského člena pomocných kohort.

V podsekci nákup naleznete seznam prověřených a vyzkoušených výrobců a prodejců výzbroje i výstroje. Než ale prosím cokoliv pořídíte, raděj se zeptejte, abyste zbytečně neutráceli své finance za něco, co pak nebude možné použít (jiné období, nepřesnosti a pod.)

V podsekci oblečení naleznete veškeré potřebné informace týkající se svršků: jaký materiál použít, jaké barvy, jak barvit přírodně, střihy a mnoho dalšího.

Jaké jsou nároky na vybavení?
Neboť si velmi dobře uvědomujeme fakt, že tento krásný a zajímavý koníček je ale také finančně relativně dost náročný a vyžaduje (alespoň ve vojenské sekci) jistou investici do vybavení, rozhodli jsme se zvolit zlatou střední cestu při stanovení nároků na kvalitu výzbroje a výstroje používané v naší skupince. Tato "Zlatá střední cesta", jak tento přístup k reenactmentu já osobně nazývám, spočívá v rozumném poměru dobře dostupných a cenově přijatelných výrobků od Indických producentů a součástí vybavení od místních výrobců či od výrobců ze zahraničí. Výrobky od fa Deepeeka či Daniyal steel craft jsou finančně dostupné a ve velmi slušné, přijatelné, kvalitě, proto jejich nákup našim členům rozhodně nezakazujeme, doporučujeme ale, aby se před nákupem každý raděj poradil, neboť jsou i výrobky, které nejsou, z hlediska kvality, bohům žel, akceptovatelné. V zahraničí lze pořídit mnoho pěkného, na zakázku dělaného, vybavení, avšak ve většině případů je takové vybavení mnohem dražší, než od výrobců v naší kotlině. Proto je tedy dobré každý nákup pečlivě rozvážit a raděj se poradit, jak se svojí peněženkou, tak s kamarády, abyste zbytečně netratili.

Obuv a oblečení
Obuv by měla být vybírána tak, aby byla vhodná pro zobrazované období (tj. pro naše účely se jedná o tzv. caligae, vojenské sandále a calcei, uzavřená nebo prořezy zdobená obuv). Podrážka musí být kožená, pobita hobnajly (železnými cvočky), gumová, ani jakákoliv jiná moderní podrážka nebude akceptována. Boty mohou být strojově šité, ale vždy z přírodní kůže, nikoliv koženky či jiného materiálu imitujícího kůži.Ošacení skládající se z tuniky, pláště, šerpy, šátku a také kalhot a ponožek, musí být šito z přírodních materiálů (100 % len či vlna), ideálně ručně ušité (strojové šití je také akceptovatelné, avšak oblečení ušité strojově by mělo být časem nahrazeno více dobovým, tj. šitým v ruce), barva oděvu je přírodní (nebělený len nebo vlna), či špinavě bílá (částečně bělený len či vlna) pokud má být oděv obarven (plášť, šerpa, šátek), barvení musí být provedeno ručně a přírodními barvivy. POkud již vlastníte nějaké oblečení a je barveno průmyslově, bude pro začátek také akceptováno, avšak bylo by dobré jej postupně nahradit dobovějším provedením. Alternativou je také samozřejmě asi nejvíce dobová možnost, a to ručně šitý oděv z ručně tkané látky obarvené přírodními barvivy,ale jedná se o opravdu nákladnou záležitost.

Zbraně, zbroje
Pro naše období můžete Volit z následujících typů zbrojí:

 • Lorica segmentata (lamelová zbroj)
 • Lorica hamata (kroužková zbroj)
 • Lorica squamata (šupinová zbroj)
 • Lorica Plumata (kombinovaná kroužková a šupinová zbroj), používána především centuriony či jízdou


 • Kroužkové zbroje mohou být i ze zavíraných kroužků, 6 mm či 8 mm v průměru, avšak do budoucna plánujeme tato méně dobová brnění nahrazovat více dobovými typy, tj. kroužkovou košilí, kde jsou kroužky nýtovány či kdy je zbroj konstruována kombinací nýtovaně - vysekávaného pletiva. Takové velmi kvalitní zbroje se dají opatřit například od fa Deepeka či Daniyal steel craft. Do začátku je však zavírané pletivo akceptovatelné.

  Více informací o jednotlivých zbrojích naleznete postupně v sekci články.
  Ze zbraní pak kopí (hasta) či oštěp (vellum), případně též vrhací oštěp pilum, dýka (pugio), meč (gladius či Spatha).Více informací o jednotlivých zbraních naleznete postupně v sekci články. Do bitvy se hodí více kovaný meč, neboť meče od fa Deepeeka nejsou kovány, ale jedná se o vybroušenou čepel. Meče od fa Deepeeka jsou u nás akceptovány, ale v bitvách se časem opotřebí. Proto do budoucna plánujeme postupně nahrazovat Indické meče kovanými zbraněmi.
  Veškeré zbraně a zbroje lze zakoupit jak ze zahraničí, tak na zakázku zde v České republice, například přímo v E-shopu Fabrica Castris zde. .

  Hlavní výhoda mečů Indické provenience je jejich cena (výhodné zvlášť pro nováčky).

  Přilba a štít
  V našem období se užívalo mnoho typů přileb, a to jak železných, tak bronzových (viz. výstrojníček). Především pak tzv. Císařské Galské a císařské Italické, ale také pozdní přilby typu Coolus, hlavně pak Coolus G, případně přilba pomocných pěších kohort. Před tím, než zakoupíte nějakou přilbu, poraďte se prosím s kamarády s většími zkušenostmi, zda je tento typ či subtyp vhodný pro zobrazované období. V současnosti používáme především Císařské Galské typy G, H, I a Císařské Italické a D, ale věříme, že v budoucnu bude u nás k vidění také typ Coolus G či přilba pomocných pěších sborů B. Většinu z přileb lze zakoupit ze zahraničí, například od fa Deepeeka či Daniyal steel craft příp. si můžete nechat přilbu vyrobit na zakázku u nějakého z Českých či zahraničních platnéřů. Štíty používané v našem klubu jsou tyto:

 • Scutum
 • Clipeus (pomocné kohorty / jízda)
 • Parma (prakovníci, znakonoši, trubači)


 • Osobní vybavení
  Veškeré osobní vybavení (viz výstrojníček, lze zakoupit v zahraničních internetových obchodech či je možné si je nechat vyrobit od našich řemeslníků, cena je mnohdy srovnatelná a osobně se domnívám, že například nádobí by bylo vhodné od fa Deepeeka nepořizovat. Naopak legionářská brašna je velmi kvalitní a cena je více než příznivá. Před nákupem jakékoliv části osobní či táborové výbavy doporučuji se před nákupem poradit s kamarády.

  Zde naleznete pár dobrých tipů na to, jak se postarat o své věci, aby Vám co nejdéle sloužily. Naši předchůdci, římští vojáci, se o své vybavení také starali: ukládala jim to přímo povinnost udržovat svou výzbroj, výstroj, ale také oblečení a zevnějšek, v dobrém stavu a pokud tomu tak nebylo, následoval trest od velitele, nejčastěji od centuriona.

  V dnešní době, kdy je reenactment náš koníček nám žádný trest od centuriona nehrozí, ale i přesto bychom se o své věci měli pravidelně a dobře starat, protože o to déle a o to lépe nám budou sloužit. Proto je dobré se po každé akci o svou výbavu řádně postarat. Zde se dozvíte, jak na to.

  OBUV

  Jelikož jsou boty kožené, je dobré je navoskovat přírodním voskem na boty (dá se pořídit ve formě spreje) a následně naolejovat (kůže je živý materiál a neustále pracuje). Po každé akci je nutné botky umýt ve vodě, následně pak pomalu sušit, ideálně vycpat novinami nebo ubrousky. V žádném případě je nesušte u topení / u ohně, protože pokud vyschnou příliš rychle, kůže ztvrdne a o boty příjdete. V žádném případě mokré boty nenechávejte v igelitovém sáčku, nebo se Vám do nich pustí plíseň. V případě, že jsou botky po akci suché, i tak je vyndejte z obalu na přenášení a vložte například do botníku, tam mohoudobře "dýchat" a nepustí se Vám do nich plíseň.

  OBLEČENÍ

  Po akci je dobré si vyprat své svršky a to vč. Vašich ponožek. Pokud máte lněnou tuniku, není problém ji prostě vložit s ostatním prádlem do pračky a vyprat, to samé s lněnými kalhoty, šerpou a šátkem. Pokud je tunika vlněná, je dobré ji vyprat buďto v ruce v nějakém přípravku na ruční praní vlny a nebo v praččce, ale pozor: MUSÍTE UŽÍT PROGRAM NA PRANÍ VLNY a prát na nízkou teplotu, jinak se Vám oděv srazí a z pračky vyndáte malinkou tuniku. To samé platí pro pletené vojenské ponožky. Já osobně peru vlnu v zásadě v ruce. Je to sice práce navíc, ale mám záruku, že i po vyprání bude tunika stále dobře padnoucí. Co se prošívanice týče, experimentem jsem zjistila, že ji lze vyprat v pračce na 40 stupňů za použití programu na praní vlny a při snížení otáček bubnu při ždímání na polovinu, aniž by se srazila. Prošívanici ale není nutné prát po každé akci.

  ZBRANĚ, ZBROJE, PŘILBY

  Protože námi používané zbraně, zbroje i přilby nejsou z nerezové oceli, je nutné se o ně náležitě postarat, aby Vám zbytečně nechytly rez po první akci. Alternativou je pak pořídit si například přilbu dle archeologického nálezu, která byla v originále z bronzu, a to v mosazi či bronzu, pak Vám odpadne časté starání se o přilbu - i když i mosaz či bronz časem chytí patinu - tu je třeba odstranit přípravky na leštění mosazi či bronzu. To samé lze učinit s náholenicemi (já osobně je mám z mosazného plechu). Pokud vlastníte Loricu squamatu z mosazných či bronzových šupinek, nemusíte leštit ani pancíř, avšak tato zbroj je buďto hodně drahá a nebo časově náročná, co se týče výroby. Ideální olej na ošetření železných částí je přípravek jménem WD 40 či KONKOR - vřele jej doporučuji, zakonzervuje Vám věci opravdu kvalitně a vydrží relativně dlouho na povrchu bez nutnosti obnovení ochranné vrstvy. Další nezbytností je pak železná vlna na čištění rzi, leštící houbička, hadřík a pracovní rukavice. Na kroužkovou košili se hodí celkem dobře také železný kartáč. Výhoda kroužkové košile je její samočistící vlastnost (nošením se o sebe jednotlivé kroužky třou a samy se tím z části odrezují), ale i tak je třeba mít košili naolejovánu a občas ji zkusit vydrhnout kartáčem. Loricu segmentatu lze čistit pouze tam, kde se dostanete s železnou vatou či houbičkou na leštění, takže nelze, defakto, zabránit tomu, aby na skrytých místech zbroj chytla nejakou tu rez. Pokud ji ale dobře ošetříte KONKOREm nebo WD 40, bude v dobrém stavu hodně dlouho a za občasné přeleštění železnou vatou bude velmi vděčná. Meč, dýku a kopí či oštěp ošetříte také odstraněním rzi železnou vatou a nanesením oleje na čepel (u meče) a na pouzdro, čepel i držadlo, u dýky. U pila ošetřujete řap s hrotem a u kopí pak hrot vč tuleje a v obou případech také vč. bodky. Nejdříve aplikujte olej sprejem a následně rozetřete pečlivě po povrchu hadříkem. Tyto věci je dobré skladovat v suchu, například sklep není příliš vhodné místo, kvůli vlhkosti. Věci by Vám tam zbytečně rezli.

  ŠTÍTY

  V případě tréningového či méně dobového bitevního provedení nepotřebuje takový štít defakto žádnou extra údržbu, neboť je nabarven průmyslovými barvivy, které jsou hydrofobní a nesmývají se při kontaktu s vodou. Jediné, co je dobré udělat je očistit puklici od nečistot a rzi a naolejovat ji, to samé s kováním štítu. V případě, že máte mosaznou puklici i kování, tato starost Vám často odpadá. Pokud štít zmokne, je dobré ho nechat následně vysušit. Naopak, pokud budete vlastnit velmi realistický štít (bez pochyby mnohem lepší z hlediska autenticity), je nutné mít povrh navoskován přírodním voskem, protože přírodní barviva nejsou zdaleka tak stabilní, jako průmyslová a mohla by se Vám smýt či se jinak poškodit (vyšisováním na sluníčku, popraskáním a pod.), vosk tomu velmi dobře dovede bránit. O puklici a kování se nemusíte starat, neboť tento štít by měl mít oboje z mosazi.

  OSTATNÍ VYBAVENÍ

  Co se týče ostatního vybavení, jako je čutora, kabela, řemení a další kožené věci, je dobré k nim přistupovat podobně citlivě, jako k botám a alespoň je nastříkat voskem na kůži. Pokud máte nožík, musíte jej také pravidelně olejovat, v tomto případě ale asi olivovým olejem, protože se předpokládá, že s ním můžete krájet také pokrmy. Kotlík či rendlík / pánvičku, pokud je z bronzu,nemusíte nijak extrémně často udržovat, snad kromě pravidelného mytí po jídle :-) Pokud je železná, bude vyžadovat údržbu, ale opět: raděj konzervovat olivovým olejem, protože ztoho budete jíst a nebo v tom vařit! Pokud máte nějaké stříbrné šperky, je dobré je pravidelně čistit přípravkem na čištění stříbra, aby Vám nezčernalo, mosaznou či bronzovou sponu je dobré čas od času naleštit a očistit (prodává se přípravek na leštění mosazi / bronzu) a železnou je dobré opět nastříkat konzervačním olejem. Dřevo je dobré napustit například lněným olejem, aby se Vám do něj nepouštěla plíseň (ratiště, téčko na nošení bagáže, miska, kalíšek na pití vyžadují stejnou péči...).


  Kontakt

  Radka Hlaváčová  E-mail: hlavacova.radka(zavinac)gmail.com