Reportáže z akcí - Podzimní Tachov (dovednosti lukostřelce, hod kopím a oštěpem) 19/10/2014

Připravila: Tita Iuventia Martia

Tímto chci všem účastníkům našeho podzimního výcviku moc poděkovat za účast a za skvělou akci. Bylo nám také ctí u nás v zázemí uvítat tři vzácné přátele (dva členy Coh V Praetoria a naši kamarádku Aničku), se kterými jsme mohli strávit příjemné - a také slunečné - nedělní dopoledne i odpoledne.

Jako již tradičně, i tentokrát jsme se sešli v areálu střelnice střeleckého klubu v Tachově a počasí nám, i přes pokročilé datum v kalendáři, opět přálo. Terén pro vjezd - a zejména odjezd - našich vozů byl poněkud rozbahněn, ale vše jsme nakonec zvládli: Nejsme žádné bačkory, ale jsme Římané a Římanky. I terén na cvičišti byl poněkud podmáčen, ale voják musí na vojně lecos přetrpět a naše statečné Římanky vše zvládly také velice bravůrně. Prohřálo nás nejen sluníčko, ale také krb v klubovně, na kterém jsme si ohřáli také své "příděly" na dnešní den.

Tento tréning jsme zaměřili na dvě, velice důležité dovednosti, každého římského vojáka, ať už legionáře, člena pomocných kohort, tak i vojenského tribuna: lukostřelbu a hod pilem a hastou. Ano, hasta je kopí, takže zbraň určena primárně na bodání do nepřítele a na další obranné / útočné techniky, ale je nutné, aby voják uměl i tuto zbraň použít, v případě nutnosti, jako oštěp. I když je pilum primárně legionářskou zbraní, je nutné, aby i člen pomocných kohort či vojenský tribun, uměli pilum použít, ať už jako oštěp či jako kopí v každé situaci. O významu lukostřelby se, myslím, není nutné příliš rozepisovat, ale je třeba říci, že i když si Římané "najímali" pomocné kohorty lučištníků - specialistů (Cohortes Sagitarii), patřilo k dovednostem vojáka, ať už legionáře, člena pomocných kohort, či dokonce vojenského tribuna, ovládat alespoň základy střelby z této velice účinné a smrtící zbraně.

Je jasné, že je třeba ještě zdokonalit techniku boje s těmito zbraněmi, ale ani Římané nebyli od začátku výcviku se zbraněmi mistry ve svém oboru. Abychom dosáhli dobré úrovně i s těmito zbraněmi (nejen s mečem, dýkou či štítem), je potřeba poctivě trénovat. Abychom byli dobří se zbraněmi, se kterými byli Římané familiární od dokončení svého výcviku až do konce služby, musíme ještě pracovat: Ale my jsme Římané, my se nevzdáváme (i když je to občas pro některé těžké, například ze zdravotních důvodů), trénujeme dál a máme jasný cíl před sebou: Za vedení našeho skvělého centuriona Lutoria zdokonalit naše bojové dovednosti, etiketu a vůbec vojenský život naší jednotky. Velké díky patří také našim dívkám z civilní sekce, neboť bez nich by to nebylo v žádném ohledu ono - zkrátka naše dívky k nám patří a nejsou rozhodně nějaké "druhé kolo od vozu" - naopak: Jejich pomoc a ochota je nedocenitelná.

VIVAT ROMA, VIVAT CAESAR TITUS FLAVIUS VESPASIANUS, VIVAT LEGIO IIII FLAVIA FELIX! ROMA AETHERNA!

A zde ochutnávka fotek:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz