Reportáže z akcí - Tachov 25/07/2014 - 27/07/2014

Připravila: Tita Iuventia Martia

Úvodem
Jako již téměř tradičně, i letos se naše Vexilace rozložila na dva dny táborem v malebném okresním městě v Plzeňském kraji, v areálu střelnice střeleckého klubu v Tachově. V této reportáži se stručně dozvíte, co jsme trénovali, jak jsme si akci užívali a jaké vážené hosty jsme tentokrát v našem skromném "Castra" na Limes Romanus uvítali.

Než začnu popisovat jednotlivé události, tak bych tímto chtěla poděkovat nejen našemu centurionovi M. C. Lutoriovi za skvěle připravenou a provedenou akci, ale také Nitkinovi a jeho kolegovi, kteří nám v sobotu dopoledne udělali krásnou a velice zajímavou a pro vojsko podnětnou přednášku na téma boje s dlouhým, 1/5 ručním mečem z období Landsknechtských vojáků. Je jasné, že některé techniky s našimi gladii nebo spathami provádět nelze a nebo jen obtížně, nicméně spoustu technik je doslovanadčasových. Je třeba dodržovat / udržovat stabylní šermířský postoj, u nás se zřetelí na správné zapření si štítu o levé rameno, je třeba mít neustále na paměti, že první jde VŽDY zbraň (štít či meč) a až pak noha při výpadu, je nutné, aby voják nepřepadal při výpadu vpřed, tj., aby se nikdy nenatahoval při úderu na delší vzdálenost, než je délka jeho meče atp., atp. Zkrátka pánům Landsknechtům patří velké díky za jejich přednášku.

V sobotu ráno do našeho "Castra" přijelo vzácné poselstvo z "Říma": Praetorián Lukáš a jeho úžasná partnerka Pavla z Plzně, oba členové sdružení Cohors V Praetoria. Moc děkujeme za návštěvu a jsme rádi, že se hostům z "Říma" na limitu líbilo a těšíme se na další milé setkání. Pavla je skvělá lučištnice a tak bych jí také proto, ale nejen proto, ráda tímto poděkovala za to, že nám mohla ukázat, jak se správně s lukem zachází, jaký je správný postoj lučištníka, jak efektivně použít / využít sílu luku, jak si chránit zápěstí a prsty při vypouštění šípů tak, aby nedošlo k poranění atp., atp.

A jak akce probíhala?
V pátek jsme my, tj. já a Appius dorazili na střelnici někdy kolem půl šesté. To už ze dveří v celé své mohutnosti vyhlížel, nyní ještě optio Lutorius. Vyložili jsme velký náklad z vozu a dali se do stavby tábora, resp. tribunova skromného příbytku. Po té, co jsme stan vybavili potřebným komfortem (skládacím polním lůžkem, skládací židličkou, stolkem a tribunovou osobní truhlicí) a na lůžko rozložili vlněnou přikrývku a ovčí rouna, zatímco na podlahu jsme rozložili kančí kožešinu (dar od Lutoria), připravil Appius ohniště, abychom si mohli k večeři opéci dobré místní klobásky. K provedení plánu bylo potřeba dojet do místního obchodu, našeho oblíbeného supermarketu nejmenovaného obchodního řetězce z Germánie. Na tuto výpravu za proviantem jsem se vydala já s Appiem, zatímco LUtorius připravoval na akci další potřebnosti. U ohýnku se opékalo, povídalo se a popíjelo se, jak je to správné u nás Římanů, ředěné dobré víno od Lutoria a jeho paní.

V sobotu ráno přijeli naši stateční legionáři, Julius a Scipio a chvíli po nich dorazil i Lukáš s Pavlou. Bylo potřeba postavit pila muralis, rozvinout zástavu jednotky, připravit tréningový kůl, terč pro házení pilem, hastou a malým kopíčkem a také terč pro střelbu z luku atp., atp. Jelikož Pavla umí skvěle fotografovat, samozřejmě jsme byli rádi, že je nás ochotná fotit - snad se budou fotografie od Pavlínky všem líbit.

Po obědě následoval slavnostní nástup celé jednottky, kde bylo zlatým hřebem povýšení optia Lutoria na hodnost centuriona, čímž nastoupil svůj centurionát - gratulujeme statečnému vojákovi tělem i duší, centurionovi Lutoriovi a přejeme mnoho dalších úspěšných let ve službě pod orlem IIII Legie Flavia Felix. POvěřovací listinu a malý dárek přinesl osobně z "Říma" posel z V. Pretoriánské kohorty, za což mu tímto děkuji.

Po nástupu jsme začali opakovat techniky správného pohybu v postoji, základní seky a body mečem, sestavu při výpadu celé řady v před, ale také různé triky, jak obejít / přelstít nepřítele při boji jeden na jednoho. Po nějaké době vždy následovala přestávka na nutné doplnění tekutin, neboť bylo opravdu velké horko. Když jsme zopakovali tyto techniky, odvedl nás myní již centurio Lutorius k tréningovému kůlu, kde jsme cvičili a pomalu opakovali základní seky a údery do cvičného kůlu, a to jak se štítem, tak bez něj, zkoušeli jsme také natlačení se na nepřítele, úder hlavicí meče do citlivých partií, úder štítem atp., atp., atp. Zkrátka velice bohatý a dobře připravený program od našeho centuriona. Všeho se v duchu hesla "Tribun v tom jede s vámi!" účastnil i mladší tribun T. Iuventius Martius Ferox, tj. moje maličkost. Po potřebné přestávce jsme začali trénovat hod pilem, hastou a malým kopíčkem. Pak přišla na scénu lučištnice Pavla se svým anglickým dlouhým lukem a ukázala nám, jak se správně střílí. Kdo chtěl, mohl si z této dlouhé zbraně vystřelit. Pak se vytasil Lutorius se svou sadou - římským lukem a ostrými šípy a ukázal nám, jak na to... Mezi tím se vydalo trio Julius, Appius a Scipio opět na nákup a my si povídali v družném hovoru o všem možném. Pavla ukázala také své krásné rukodělné výrobky na období Antického Říma a musím říci, že je opravdu úžasně šikovná - je mně ctí, že její výrobky mohu zařadit do své nabídky E-shopu Fabrica Castris. Večer následovala velká římská hostina na počest centuriona Lutoria a našich hostů z Říma, povídalo se, opékaly se klobásky, jedl se sýrr a další dobroty - bylo to moc příjemné posezení u ohně.

Velké poděkování na tomto místě patří centurionovi Lutoriovi, který se i přes momentální nepřízeň zdravotního stavu ujal své role centuriona fantasticky - velký respekt Lutorie! Nesmím také zapomenout poděkovat našemu provianťákovi Appiovi, který na své skládací pánvi vykouzlil dobré a oblíbené "legionářské placky a na hostinu polévku dle dobového receptu v kotlíku od našeho centuriona a celkově se opět o zásobení vojska postaral prvotřídně!

V neděli po snídani jsme se dali opět do práce a učili jsme se pořádně střílet z luku od Lutoria - opět nad námi měla odborný dozor Pavla, které šla střelba i z tohoto luku skvěle. Ale i našim vojákům šlo střílení z této smrtící zbraně ucházejícně a tak mohl být centurion celkem spokojen. Po té, co jsme se rozloučili z poselstvem z V. Pretoriánské kohorty a občerstvili se, nastala další fáze tréningu u kůlu, a to opakování včerejší látky a právě ono útočení i pomocí štítu natlačením se na nepřítele. Kdo chtěl, mohl si ještě hodit pilem a hastou. Po obědě jsme začali s bouráním tábora a úklidem. Po té, cojsme vše uvedli do naprostého pořádku, jak má být, jsme se rozloučili a vydali se na cestu domů.

Akce to byla opět velice pěkná a ráda bych ještě jednou všem zúčastněným poděkovala za skvělý zážitek v pohodové atmosféře našeho klubu Castra Romana. "Vivat Roma", "Vivat Caesar Flavius Vespasianus", "Vivat Legio IIII Flavia Felix et Cohors Raethorum equitata", "Vivat centuria Lutoriensis"

A zde slíbená ochutnávka fotek:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz