Reportáže z akcí - Tachov 20/07/2013 - 21/07/2013

Připravila: Tita Iuventia Martia

v této krátké reportáži se budu věnovat akci, kterou zorganizoval (a patří mu za to velké díky) náš optio M. C. Lutorius na pozemku Střelnice Tachov. Jednalo se o víkendovou akci zaměřenou především na tréning bojových dovedností legionářů a vojáků pomocných kohort, ale také dobovému táboření.

Akce:
kromě stavby malého ležení, kde nesměly chybět také tzv. ježci ze tří kůlů do palisády, ohniště, vexillum a nocleh, jsme se věnovali především výcviku dle dobových pramenů, odborné literatury a odborníky natočených videí. Nesmělo chybět také dobové jídlo, jako byl sýr, olivy, slanina, vajíčka, víno, maso,jablka, skvělé placky ze špaldové mouky, vody, soli pečené na ohni na dobové pánvi a skvělá hrachová polévka s pórkem dle kuchaře Appicia. Proviant měl na starosti náš barbarský spojenec amístní průvodce Appius. Nesmělo chybět také dobové nádobí a neustále plná amfora s pitnou vodou, jelikož bylo poměrně velké horko. Ze šesti vojáků se akce zúčastnili čtyři stateční "Milites Romani".

Co se týče samotného tréningu, tak patří velké uznání optiovi, který si celý tréning pečlivě připravil a věnoval, jako správný velitel, přípravě mnoho hodin u odborné literatury a PC. K dispozici jsme měli tréningový kůl, který jsme si sami zakopali do země pomocí nástrojů na provádění výkopů a prostor na vrhání pila v podobě desky a balíku slámy, kde jsme si měli v praxi možnost ověřit, jak smrtící tato zbraň ve skutečnosti byla a jak obtížné bylo pilum z desky vytáhnout, házelo se také kopím - hasta a malými kopími - Vellum, dokonce jsme měli možnost ozkoušet prak, který vyrobil Appius - fungoval skvěle. Nesměla chybět ani základní pořadovka a povely, nácvik správného základního šermířského postoje, základní sekvence útoku, nejdříve bez štítů a pak se štíty, dozvěděli jsme se, jaký je rozdíl mezi bodem, sekem, jaké druhy bodů a seků jde provádět - toto vše se zkoušelo na kůlu, který představoval nepřítele a dle povelů optia. Přišli se na nás také podívat dva případní noví rekruti, takže bylo, co ukazovat a o čem povídat.

Myslím, že i když jsme nebyli, bohůmžel komplet a nedorazil nikdo z našich civilistů, akce se i tak nanejvýše vydařila a už se těšíme na další tréning. Nyní je především na nás vojácích, abychom naučené dále procvičovali i doma nebo na dalších společných tréninzích, které budou následovat. Troufám si tvrdit, že každý ze zúčastněných bude naučené dále zdokonalovat i osobním tréningem bojových dovedností, jelikož nás všechny optiův program velmi zaujal a natchnul.

Díky optio Marcu Casperie Lutorie. Ať žije Caesar Flavius Vespasianus, ať žije Řím a Legio IIII Flavia Felix!

A zde slíbená ochutnávka fotek:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz