Reportáže z akcí - Přednáška, festival šermu Replicon 15/11/2013

Připravila: Tita Iuventia Martia

V této reportáži bych se ráda věnovala festivalu šermu a fantasy, který je spojen také se šermířskou burzou. Tohoto festivalu jsme se, jako účinkující, mohli zúčastnit již druhým rokem, za což bych ráda poděkovala především pořadatelům Repliconu. Loni, jak se můžete přesvědčit v sekci Reportáže, jsme připravili přednášku na téma VÝZBROJ A VÝSTROJ ŘÍMSKÉHO VOJÁKA V LETECH 70 - 117 n.l., také s ukázkami "in natura". Letos si pořadatelé vybrali přednášku s názvem JÍDLO A PITÍ V ANTICKÉM ŘÍMĚ. Nebylo možné donést opravdové jídlo a nabídnout také ochutnávky, a tak jsme nabídli divákům alespon možnost si prohlédnout, a také osahat, různé nádobí, příbory, hrnce, pánvičky, atp. Tyto ukázky byly součástí perfektně připravené přednášky od našeho provianťáka Appia, který připravil také prezentaci (tu si můžete prohlédnout v sekci Kuchařka).

Za pomoc s přednáškou bych tedy ráda poděkovala Appiovi, který, jako profesionální přednášející, odvedl úžasnou práci, ale také (a to bylo vvelice důležité), za účast našich Plzeňáků: Pretoriána Cassia a jeho partnerky Cassie Hortensie. Díky patří také legionáři Scipionovi, který nám přišel vypomoci jako fotograf, a to i přesto, ženebyl úplně zdráv. Po přednášce jsme si také prošli burzu a musím říci, že výrobky tam byly opravdu krásné, bohům žel však ne příliš bylo vhodných pro naše období,a le i tak jsme mohli nakoupit pár pěkných drobnůstek anavázat s některými řemeslníky / prodejci, kontakty.

Co se týče logistiky celé akce, tak velké díky patří opravdu všem, kteří se na této akci podíleli. Jídla a pití byl opravdu dostatek, hlady ani žízní jsme netrpěli, ve škole bylo příjemné klima a všude pořadatelé ochotni okamžitě poradit nebo pomoci s tím, s čím bylo potřeba. Kromě klasického občerstvení mohl návštěvník také ochutnat čaj či kávu v místní čajovně. Kdo chtěl, mohl také navštívit různé přednášky, či semináře. Mně osobně se moc líbila přednáška o mušketýrech za Třicetileté války, Výzbroj a výstroj keltského bojovníka v době Laténské a super přednáška Františky Vrbenské na téma Ženy - válečnice a bojovnice. Ale i další program byl nesmírně zajímavý. Každý, kdo si koupil vstupenku, dostal také zajímavý časopis Pevnost, zabývající se hist. šermem, Fantasy, různými RPG hrami atp. Akce byla velice příjemným zážitkem a pevně doufám, že i v roce 2015 se na Repliconu opět shledáme.

A zde pár fotografií:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz