Reportáže z akcí - Pochod, Plzeň 20/06/2015

Připravila: Tita Iuventia Martia

Máme tu léto a i naše jednotka je proto v plné síle a bojové pohotovosti. Jak jsme na tom, co se týče fyzičky jsme si měli možnost otestovat na této zajímavé akci, která se konala v Plzni u Bolevického rybníka a vpřilehlé turistické lokalitě. I přesto, že počasí bylo spíše aprílové, než letní, nemínili jsme to vzdát a nechat si akci zkazit mírnou nepohodou. Na programu byl cca 4 Km dlouhý pochod turistickou lokalitou a ukázka pro rodiče s dětmi. Jelikož vládla ale nepřízeň počasí, diváků bylo, k našemu velkému zklamání, opravdu po skromnu. Tímto bych ráda poděkovala organizátorům akce, Cassiovi a Hortensii a všem, kteří se pochodu účastnili, ať už šlo o vojáky či o naše děvčata v táboře. Jen je škoda, že pracovní či jinné povinnosti nedovolili účast všem členům naší jednotky. Velké díky patří také Tomášovi, který nám přišel vypomoci a doufejme, že se mu akce líbila a třeba již brzo uvítáme nového rekruta v naší odloučené jednotce - Vexillaci Legio IIII Flavia Felix.

Táborem jsme se rozložili nad pláží u místního kiosku a bylo na čase se připravit na cestu. Na tomto místě bych ráda poděkovala panu Jiřímu, který nám poskytl profesionální fotografické služby - věřím, že se Vám budou fotografie nejen od pana Jiřího, líbit. Na cestu nás vyprovodila přeháňka, a tak jsme měli tento experimentální pochod se vším všudy: Vystřídalo se sluníčko a déšť, šli jsme lesem i po hlavní turistické cestě, z kopce i do kopce, zažívali nepohodu, jako naši předchůdci. Osobně si myslím, že i takové akce patří k reenactingu Římského vojska, jelikož pěchota se na bojiště přesouvala pěšky a pokud nebyla říše ve válce, valnou většinu své kariéry voják zažíval tvrdý drill, rychlé přesuny, pochody s plnou polní výbavou, zabýval se ženijní činností, stavbou silnic, viaduktů, mostů atp. Samozřejmě byl takový voják neustále udržován v plné bojové připravenosti a součástí jeho služby byl i boj jako takový, pokud byla jeho jednotka odvelena do akce.

Díky tomuto pochodu jsme měli možnost si nejen vyzkoušet, alespoň takto krátce, co to znamenalo dát se k legii a stát se legionářem, ale také otestovat naší pochodovou a osobní výbavu. I přesto, že do dalšího pochodu je na výbavě co zlepšovat, pociťuji, jakožto tribun, hrdost, že mohu být velitelem právě takové dobře fungující jednotky, jako je ta naše. Nikdo nenechal druhého v problémech, tempo se řídilo dle potřeb jednotky, na pochodu vládla dobrá nálada i přes to, že nás po cestě potkala další přeháňka a nikdo to nechtěl vzdát a také o tom je to pouto bratrů ve zbrani.

Odpoledne se začalo počasí zlepšovat a tak nás sluníčko nejen usušilo,a le i příjemně zahřálo. Když jsme se po návratu z pochodu občerstvili, na programu byl krátký drill bojových dovedností se štítem a mečem, opakování si základních bodů, seků a krytů, správného postoje atp. Jen je škoda, že počasí nedovolilo zařadit na program také lukostřelbu.

Ještě jednou tedy děkuji všem, kteří se naší akce zůčastnili a také našemu fotografovi a věřím, že na další pochod dovolí pracovní či studijní povinnosti účast i dalším našim vojákům, aby i oni měli možnost zažít si atmosféru pochodu a vše, co k tomu patří.

Vivat Roma,Vivat Caesar Titus Flavius Vespasianus, Vivat Legio IIII Flavia Felix. Roma Aetherna!

A zde pár fotografií:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz