PILUM

Připravila: Tita Iuventia Martia

Římský legendární legionářský oštěp (pilum) se skládá z dlouhé železné hlavice s malou špicí a dřevěného ratiště.U nejrozšířenějšího typu pila se spodní část hlavice rozšiřuje do plochého řapu, který je přinýtován do rozšiřujícího se ratiště pila. Naproti tomu druhý typ oštěpu má objímkovou hlavici a třetí typ, málo známý, má hrot nasazen do předem předvrtaného otvoru v ratišti. V prvním století jsou některá pila s jazykovým řapem zobrazována s kulatým závažím, o kterém se předpokládá, že bylo olověné, na ratišti pod spojením ratiště a řapu.Jak se zdá, zbraň se stala lehčí v průběhu století a závaží bylo přidáno právě proto, aby se zvětšila jeho "údernost".

Hlavice pil jsou 35 - 75 cm dlouhé s pyramidální nebo háčky opatřenou hlavicí (přibližně 5 cm dlouhou), železný dřík je přibližně 6, 5 mm tlustý s kruhovým průřezem pod špicí, dřík se postupně rozšiřuje a jeho průřez je čtvercový (přibližně 9, 5 - 13 mm tlustý). Řap je 2,5 (nebo více) cm široký a může být obdélníkový či mírně rozšířený. Nemáme žádný důkaz, že by byly hlavice zvlášť tvrzeny - jejich průraznost byla jednoduše způsobena právě tvarem hlavice oštěpu.Rovněž železný dřík nemůže být popsán jako "měkký" - ohýbá se při dopadu proto, že je tenký.

Dřevěné ratiště je vyrobeno z jednoho kusu, především z jasanu, ačkoliv dub či ořech může být též akceptovatelný. Celkově je ratiště 1, 20 - 1, 50 m dlouhé, což činí zbraň 1, 65 m až 2, 14 m dlouhou. Většina z této délky (u objímkových pil všechna), má kruhový průřez (přibližně 22 - 28 mm). Na vršku ratiště je zužující se spojovací díl se čtvercovým průřezem (13 - 20 cm). Tento útvar je podélně naříznutý, aby se do něj dal zasunout řap a je opatřen železnou objímkou či krčkem, který je zajištěn dvěma malými železnými klínky. Dva nebo tři nýty pak drží řap na místě. Objímkové pilum potřebuje pouze k upevnění řapu jeden malý hřebíček.

Tipy a triky při výrobě pila:
Veškeré železné součástky pila by měly být černěné ještě z kování (lze napodobit, pokud je to nutné, zahřátím součástky a natřením olejem). Bodka je kužel vyroben tak, že se sroluje trojúhelník z plechu do požadovaného tvaru. Občas se na bodce vykovává špice s čtvercovým průřezem, ale na bodce zústává spára nesvařená dohromady. Bodka je k ratišti upevněna malým hřebíčkem. Hrot je možné upevnit obyčejnými hřebíčky, pokud je před tím rozžhavíte do ruda apárkrát do nich bouchnete kladivem, aby vypadaly, že jsou kované. Dřevo může být natřeno olejem z lněných semínek, ale nemělo by být mořeno. Jasanový trámek 5 x 5 cm je možné zpracovat do požadovaného tvaru tím, že se nejdříve seřízne ratiště (nikoliv spojovací část) na hranol 2,5 cm a po té se pilníkem a nožem zakulatí.

Několik hlavic pil můžete vidět zde.

Zdroj: Webové stránky Legio XX z USA


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz