Reportáže z akcí - Načeradec 10/08/2013 - 11/08/2013

Připravila: Tita Iuventia Martia

V této krátké reportáži se budu věnovat naší letošní třetí velké, víkendové, secvičné, tentokrát opět v malebném městečku Načeradec. Náš optio pověřil velením na této akci Appia, čili jemu patří dík za zvládnutí tréningu. Našimi hostiteli byl Q. Didius Geminus s pani Lenii, za což jim také tímto velice děkujeme. Počasí nám vyšlo, jelikož nebylo velké horko a nepršelo a pokud ano, tak spadlo jen pár osvěžujících kapek.

Akce:
Než jsme mohli začít trénovat, bylo nutné vyslat spížovací výpravu, tedy paní Lenii s Q. Didiem Geminem. Mezitím, než se dvojice vrátila z úspěšné akce Appius začal trénovat našeho nového rekruta Julia - jak má správně stát v postoji, jak má držet meč, jak štít, jak dělat kroky i výpady, jak se efektivně krýt. Večer měl být velký táborový oheň, tak jsme vyrazili v dobovém do lesa na nějaké to dříví - výprava byla opět úspěšná, tři vozy plné dříví na pořádný táborový oheň, který se mimochodem večer velmi vydařil až na menší nehodu s židlí.

Při samotném vojenském tréningu celé jednotky jsme opakovali (pro dva naše vojáky to byl první výcvik) pořadovku, pochodování na místě, otáčení se dle pokynů velitele atp. Po té došlo k samotnému výcviku u tréningového kůlu: útok (sečné i bodné rány), správný základní šermířský postoj, krytí se štítem, útok na nepřítele (bod i sek), kombinace použití štítu jako zbraně aa výpadu (úder štítem do obličeje, úder hranou štítu a vedení bodné či sečné rány na ochromeného nepřítele) mečem a následné stažení se zpět po každém provedeném útoku. Kam má voják seknout či bodnout ukázal Appius pomocí hůlky na kůlu. Bylo nutné také procvičovat chůzi ve stabilním postoji a zapamatovat si, že nejdříve jde kupředu zbraň, pak noha, že je nutné se neustále krýt, provést útok a stáhnout se, že se voják nesmí při útoku ani předklánět a ani zaklánět. Tento program probíhal jak v sobotu, tak v neděli, závěrem se vydala jednotka čtyřech vojáků na krátký pochod Načeradcem, výsledkem bylo, že spoustu zvědavých obyvatel tahalo fotoaparáty a kamery. I ve čtyřech vojácích to bylo vskutku velmi působivé. Jelikož nešlo házet pilem, vojáci si tedy alespoň zkusili správný úchop a zkusili si hodit alespoň krátké kopí (Vellum).

S každou takovou secvičnou se naše bojové schopnosti a naše zdatnost zlepšuje, z každé takové akce si odneseme nové dovednosti a mnoho zkušeností a poučení na téma, jak zlepšovat svou fyzickou zdatnost atp. Vivat Roma, Vivat Caesar Titus Flavius Vespasianus, Vivat Legio IIII Flavia Felix, Roma aetherna! Roma victrix!V letošním roce je v plánu ještě jedna velká secvičná v pronajatém gymnazionu (tělocvična), a to v zimním období, kdy se legie stahovaly do zimních táborů (Castra hyberna) akončila vojenská tažení.

A zde slíbená ochutnávka fotek:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz