Reportáže z akcí - Mezinárodní den archeologie v Mostě

Připravila: Cassia Hortensia

V sobotu 21. října probíhal čtvrtý ročník Mezinárodního dne archeologie, na jehož oslavy jsme se vrátili po roce do Oblastního muzea v Mostě. To si pro letošní rok připravilo pro návštěvníky různé přednášky, keltskou módní přehlídku a tematické výstavy, jedním z hlavních lákadel bylo faksimile Codexu Gigas, u nás známějšího jako Ďáblova bible a část terakotové armády. Děti si mohly v dílničkách vyrobit legionářské štíty, přesleny, vřetánka, keramické nádobky, pravěké náhrdelníky nebo třeba jeskynní malby a vyzkoušet si odkrývání archeologických nálezů. Na dvoře muzea pak viděli vrtání kamene pomocí dřeva, různé způsoby rozdělání ohně a připravená byla i pec, kde si každý mohl upéct placky z mouky, kterou si sám namlel na žernovu.

My jsme spolu s keltskou částí účastníků představovali živou expozici. V této části mohli návštěvníci vidět druida, ukázku keltského obydlí s keramikou a šperky, kováře, různé textilní techniky, zpracování kožešin, nejrůznější ukázky zbraní a ražbu keltských mincí, kterou si mohli i vyzkoušet. Přímo v našem táboře pak byli připraveni naši legionáři, ukázka římského lékařství a dobová kuchyně s ochutnávkami. Výzbroj a výstroj Keltů i legionářů pak návštěvníci kromě výstavky viděli i při ukázce bojové taktiky.

Podle reakcí návštěvníků se akce líbila nejen účastníkům příměstských táborů pořádaných muzeem, ale i ostatním, takže zbývá jen poděkovat organizátorům a těšit se na další ročník.

A zde pár fotografií:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz