Reportáže z akcí - Mezinárodní den archeologie v Mostě

Připravila: Cassia Hortensia

Na sobotu 15. října připadal již tradiční Mezinárodní den archeologie a u jeho oslav jjsme samozřejmě nesměli chybět. Spolu s našimi keltskými přáteli jsme představovali součást programu Oblastního muzea v Mostě. To mělo program celých oslav rozdělený od čtyř hlavních linií. Již od pátku probíhaly dynamické ukázky z doby 2. světové války, ty pak v sobotu pokračovaly dobovým ležením s komentovanými ukázkami techniky a výzbroje před muzeem. Přímo v muzeu pak probíhalo pásmo přednášek na témata z archeologie od pravěku do druhé světové války. Přednášky pak doplňovaly tematicky laděné výstavy.

Pro nás pak byla nejdůležitější poslední část, věnovaná představení klubů living history a experimentální archeologii. Ta byla interaktivní a návštěvníci si mohli vyzkoušet celou řadu činností: vrtání sekeromlatů, výrobu kostěných a kamenných štípaných nástrojů, štípání dřeva kamennou sekerou, tkaní, rozdělání ohně křesadlem i pomocí tření dřev, malování skalních kreseb, výrobu pravěkých idolů a středověkých kachlí, boj s měkčenými zbraněmi mezi sebou i s keltskými bojovníky a mletí obilí žernovem, kde si pak z namleté mouky rovnou upekli i placky. Mimo to viděli ukázky keltské i římské výzbroje, výstroje i věcí denní potřeby a šperků, knihy věnované keltské tematice, oltář a výbavu druida, ukázky karetkování a tkaní na hřebenovém stávku, výrobu sítěnky pro římské legionáře a mohli ochutnat několik antických jídel - například legionářské suchary a plněné datle.

Celkově to byla velmi vydařená akce, myslím, že jsme si den užili my i návštěvníci. Děkujeme organizátorům a těšíme se na další ročník.

A zde pár fotografií:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz