Reportáže z akcí - Ladronka fest 12/09/2015

Připravila: Cassia Hortensia

I letos, stejně jako v předchozích letech díky aktivitě legionáře Scipia, jsme se zúčastnili tradičního festivalu volnočasových aktivit Ladronka fest, který se konal 12.9.2015 v pražském parku Ladronka.

Pro návštěvníky jsme si připravili malou ukázku vojenského tábora, kde bylo možné vidět a navštívit důstojnický stan s polním nábytkem, zahrnujícím polní lůžko s ovčími rouny a truhlici na osobní majetek tribuna. Před stanenem pak byl umístěn stůl a skládací židlička spolu s menší výstavkou osobního vybavení: nádobí s hroznovým vínem či sýrem, psací destičky se stylem, sítěnka na pochodové zavazadlo, řada dalších zajímavých drobností a ne v neposlední řadě Vexillum naší jednotky. V ležení se pak pohybovali naši vojáci: vexillarius, pretorián a dva legionáři spolu s tribunem a jedním civilním doprovodem. Díky tomu měli návštěvníci možnost vidět různorodé typy vybavení: scutum legionářské i pretoriánské, parmu, loricu segmentatu, loricu hamatu a loricu musculatu, tři typy přileb včetně důstojnické, náholenice, pillum, hastu, odlehčenou verzi pochodového zavazadla legionáře a samozřejmě nesměl chybět ani gladius a spatha.

Výstavka na našem stanovišti to ovšem byla jen podle podle názvu než podle účelu: sahat na předměty nejen že nebylo zakázáno, ale spíše doporučeno: návštěvníci si tak mohli vyzkoušet přilby, potěžkat meče, štíty a pochodové zavazadlo a vyzkoušet i ostatní připravené věci. Zejména pro děti, ale jak ukázala praxe v průběhu akce, tak i pro jejich rodiče, jsme měli k dispozici měkčené varianty mečů a bezpečně upravené kopí, se kterými si mohli vyzkoušet boj jak mezi sebou, tak i proti našim zkušeným vojákům. Ti také vzbudili zájem návštěvníků i na ostatních stanovištích při svojí obchůzce areálem parku. Celý den ale nebyl jen o boji, mimo praktické ukázky jsme řadě zájemců zodpovídali nejrůznější dotazy na vojenský i civilní život v antickém Římě. Celkově se akce vydařila jak počtem návštěvníků, tak i počasí nám přálo, tak snad opět za rok se uvidíme na stejném místě.

Vivat Roma, Vivat Caesar Titus Flavius Vespasianus, Vivat Legio IIII Flavia Felix, Roma aetherna!

A zde ochutnávka fotek:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz