Reportáže z akcí - Ladronka fest 6/09/2014

Připravila: Tita Iuventia Martia

I letos jste nás mohli vidět (díky iniciativě legionáře Scipiona), na tradičním festivalu volnočasových aktivit Ladronka fest, který se konal 6.9.2014 v pražském parku Ladronka.

V našem malém římském ležení bylo možné vidět, ale také navštívit vojenský stan, ve kterém jsme, jako novinku letošního festivalu, přivezli polní nábytek pro římského důstojníka. A tak bylo možné vidět polní lůžko vystlané ovčími rouny s pláštěm sloužícím jako deka či polštář, důstojníkovu truhlici s osobním majetkem, kančí kožešinu (dar od centuriona Lutoria) na zemi a před stanem skládací židličku se stolem, na kterém jsme vystavili nádobí, osobní vybavení a mnoho dalšího zajímavého pro oko či hmat diváka. Co se týče zbraní azbrojí, nesmělo chybět legionářské scutum, pilum, lorica segmentata, lorica hamata, přilby hned tří typů, gladius, spatha, lorica musculata, náholenice, kopí, kruhový štít (Parma), legionářské zavazadlo a další vojenské nezbytnosti. Naše ležení zdobila, ve větru povlávající, vlajka - Vexillum naší jednotky.

Největším hitem letošního festivalu, alespoň v našem prostoru, byly "mechové" meče pro děti, se kterými si drobotina opravdu vyhrála do sytosti. Diváci si mohli prohlédnout ležení, vyzkoušet si přilbici, vzít si do ruky štít a meč a pod vedením zkušených bojovníků si zkusit i nějaký ten boj s římskými zbraněmi. Samozřejmě jsme také ochotně odpovídali na různé dotazy zájemců, ať už na téma vojenství, či na téma civilního života v našem období římských dějin, za což patří dík především Amemmaitě. Velké poděkování patří samozřejmě našim statečným vojákům - Appiovi, Areniovi a Juliovi, kteří se svého vojenského úkolu zhostili na výbornou - pod velením našeho tribuna, který dbal na vojenskou kázeň a dobré vystupování - nemůžeme přece dělat Římu, v těchto barbarských a málo romanizovaných, oblastech, ostudu. Všem tedy velice děkuji za účast a těším se na další ročník Ladronka festu. Na shledanou v září 2015 v parku Ladronka v Praze! Vivat Roma, Vivat Caesar Titus Flavius Vespasianus, Vivat Legio IIII Flavia Felix, Roma aetherna!

A zde ochutnávka fotek:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz