Reportáže z akcí - Ladronka fest 14/09/2013

Připravila: Tita Iuventia Martia

Letos jsme se poprvé, díky iniciativě našeho spolubojovníka Scipiona, zúčastnili Ladronka festu - jednoho z největších festivalů aktivit volného času ve Střední Evropě. Více info zde. Areál parku Ladronka (Praha 6) byl otevřen veřejnosti od 10:00 a část akce vyhrazená pro program prezentace jednotlivých volnočasových aktivit končil v 18:00.

Akce:
Na místo jsme přijeli dle propozic v 8:00 ráno. Stavba tábora, přípravy prezentace pro diváky, obléknutí se do zbrojí atp. následovaly hned po příjezdu. Vše se stihlo a to i přesto, že se musel Appius vracet pro pár zapomenutých věcí. Už, než akce vůbec začala, jsme si vysloužili pochvalu od jednoho z pořadatelů za krásnou prezentaci, což nás samozřejmě potěšilo. Areálem celkem mohlo projít, dle našeho odhadu, tak 20 - 30 tisíc lidí. Ačkoliv se u nás ne každý zastavil, i tak to byla akce, která nás opravdu prověřila. Velký zájem měly pochopitelně děti (zkoušely si naše meče, přilbice, štíty, boj s jedním z našich vojáků...), dospělí se zase často ptali na záležitosti kolem výzbroje, výstroje, ale i kolem boje římských vojáků. Sem tam bylo velice obtížné vše uhlídat, hlavně děti, aby se jim nic při hře nestalo. Návštěvníci měli možnost na chvíli se stát římským legionářem a na vlastní kůži si vyzkoušet římský vojenský drill. Na výstavce před stanem (šahat bylo nejen, že dovoleno, ale přímo doporučeno) bylo římské zavazadlo legionáře, základní sada římského lékaře (chirurga), nádobí na vaření, osobní sada na jídlo, psací tabulky, římská desková hra, amfora atp. Kdo měl zájem, mohl ochutnat také římské vojenské suchary. I přesto, že bylo místy opravdu velké horko a akce byla vyčerpávající, rozhodně si myslím, že jsme svou prezentaci zvládli na výbornou a zaujali jsme myslím hodně návštěvníků, protože místy jsme byli doslova v obležení zvědavých dětí i dospělých. Velké díky tak patří všem zúčastněným římským vojákům, ale také moc velké díky naší asistentce Medica. Ammemaita neměla vůbec lehkou úlohu a zhostila se jí na výbornou, protože uhlídat nadšenou drobotinu bylo místy opravdu nadlidský výkon. Kromě toho se ujala pečení vojenských sucharů. Díky také patří Scipionovi za to, že nám akci umožnil navštívit, Appiovi, který se, v časovém presu, zhostil výroby konstrukce na stan a kůlu na cvičení a přípravy dalších nezbytností a optiovi Lutoriovi za podporu účinkujících, která byla velice potřebná.

Věřím, že v roce 2014 se na Ladronka festu opět setkáme. Vivat Roma, Vivat Caesar Flavius Vespasianus, Vivat Legio IIII Flavia Felix, Roma aetherna!

A zde ochutnávka fotek:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz