ŘÍMSKÉ KOHORTY POMOCNÝCH SBORŮ (AUXILIA) V DOBĚ VLÁDY CÍSAŘE HADRIÁNA (117 n.l. - 138 n.l.)

Připravila: Tita Iuventia Martia

PROVINCIE BRITANNIA

Agrippina Miniata
I Hispanorum Asturum
II Asturum
Augusta Gallorum Petriana c.R.
Augusta Gallorum Proculeiana
Picentiana Gallorum
II Gallorum Sebosiana
Gallorum et Thracum classiana
I Pannoniorum Sabiniana
I Pannoniorum Tampiana
I Thracum
I Tungrorum
Hispanorum Vettonum
Augusta Vocontiorum
I Aquitanorum
II Asturum eq
IV Breucorum
I Augusta Bracarum
III Bracaraugustanorum
I Baetasiorum c.R.
I Batavorum eq
I Celtiberorum
I Aelia classica
I Ulpia Cugernorum c.R.
I Aelia Dacorum
I Delmatarum
II Delmatarum
IV Delmatarum
I Frisiavonum
II Gallorum veterana eq
IV Gallorum eq
V Gallorum
VI Gallorum
I Hispanorum eq
I Aelia Hispanorum eq
I Lingonum eq
II Lingonum eq
III Lingonum eq
IV Lingonum eq
I Menapiorum
I Morinorum
I nauticarum
I Augusta Nerviana Germanorum eq
I Nerviorum
II Nerviorum
III Nerviorum
IV Nerviorum
II Pannoniorum
V Raetorum
I Sunucorum
I Thracum
II Thracum veterana
VII Thracum
I Tungrorum
II Tungrorum eq c.R.
I Vangionum eq
I Vardulorum eq c.R.
II Vasconum c.R.
I Hamiorum sagitt

PROVINCIE GERMANIA INFERIOR

Afrorum veterana
Longiniana Gallorum
Gallorum et Thracum classiana
Moesica felix
I Noricorum c.R.
Sulpicia c.R.
I Thracum II Asturum
III Breucorum
VI Breucorum
VI Brittonum
I civium Romanorum eq
II civium Romanorum eq
I classica
II Hispanorum
I Flavia Hispanorum eq
VI ingenuorum c.R.
I Latobicorum et Varcianorum
I Lucensium
I Pannoniorum et Delmatarum eq
I Raetorum eq c.R.
VI Raetorum
IV Thracum eq
II Varcianorum eq
XV voluntariorum c.R.

PROVINCIE GERMANIA SUPERIOR

Gallorum Indiana
I Scubulorum
I Aquitanorum veterana
III Aquitanorum eq c.R.
IV Aquitanorum eq c.R.
I Asturum equitata eq
I Biturigum
Augusta Cyrenaica eq
II Augusta Cyrenaica
I Flavia Damascenorum
III Delmatarum eq
V Delmatarum
I Germanorum c.R.
I Helvetiorum
II Hispanorum eq
Ituraeorum c.R.
I Ligurum et Hispanorum c.R.
II Raetorum c.R.
VII Raetorum eq
IV Vindelicorum
XXIV voluntariorum c.R.
XXVI voluntariorum c.R.
XXX voluntariorum c.R.
XXXII voluntariorum c.R.

PROVINCIE RAETIA / NORICUM

I Hispanorum Auriana
I Commagenorum
II Flavia
I Flavia gemina c.R.
I Flavia singularium
II Aquitanorum eq c.R.
I Asturum
II Batavorum
IX Batavorum eq
V Bracaraugustanorum
I Breucorum c.R.
V Breucorum eq c.R.
III Britannorum
I Aelia Brittonum
I Raetorum
II Raetorum
II Thracum
III Thracum c.R.
III Thracum veterana
IV Tungrorum veterana
I Flavia Canathenorum sagitt

PROVINCIE PANNONIA INFERIOR A SUPERIOR

I Hispanorum Aravacorum
I Flavia Britannica c.R.
I Brittonum c.R.
I Cananefatium
I civium Romanorum
I Augusta Ituraeorum
I Praetoria singularium c.R.
I Thracum victrix
II Augusta Thracum
I Ulpia contariorum
I Thracum veterana sagitt
III Augusta Thracum sagitt
I Alpinorum eq
I Alpinorum peditata
II Alpinorum eq
II Asturum et Callaecorum eq
III Batavorum eq
VII Breucorum eq c.R.
I Brittonum
V Callaecorum Lucensium eq
I Campanorum voluntariorum c.R.
II Augusta Dacorum eq
I Lusitanorum Cyrenaica
III Lusitanorum
I Montanorum eq
I Noricorum eq
I Ulpia Pannoniorum eq
I Thracum c.R.
I Thracum Germanica
I Thracum Syriaca equitata eq
II Augusta Thracum eq
I Aelia Caesariensis sagitt
I Aelia Gaesatorum sagitt

PROVINCIE MOESIA SUPERIOR

I Claudia nova miscellanea
Gallorum Flaviana
III Brittonum veterana eq
III campestris c.R.
V Gallorum eq
V Gallorum et Pannoniorum
V Hispanorum eq
I Pannoniorum veterana eq
I Antiochensium sagitt
I Cretum eq sagitt

PROVINCIE MOESIA INFERIOR

II Hispanorum Aravacorum
I Vespasiana Dardanorum
I Flavia Gaetulorum
Gallorum Atectorigiana
I Claudia Gallorum Capitoniana
I Gallorum et Pannoniorum cataphractaria
I Bracarorum c.R.
II Bracaraugustanorum eq
II Flavia Brittonum eq
I Lepidiana c.R.
II Lucensium
I Lusitanorum
II Mattiacorum eq
I Flavia Numidarum eq
I Sugambrorum tironum
I Claudia Sugambrorum veterana eq
I Thracum Syriaca
II Chalcidenorum sagitt
I Cilicum eq sagitt

PROVINCIE DACIA (DACIA SUPERIOR, INFERIOR a POROLISSENSIS)

I Asturum
I Batavorum I Bosporanorum
I Hispanorum Campagonum
I Gallorum et Bosporanorum
II Gallorum et Pannoniorum
I Hispanorum
II Pannoniorum
II Pannoniorum veterana
I Tungrorum Frontoniana
I Flavia Commagenorum sagitt
numerus equitum Illyricorum
I Afrorum eq c.R.
I Batavorum c.R.
II Flavia Bessorum
I Bracaraugustanorum
I Britannica eq c.R.
II Britannorum c.R.
I Flavia Brittonum eq
I Ulpia Brittonum
I Augusta Brittonum Nerviana
II Augusta Brittonum Nerviana
I Cananefatium
I Flavia Commagenorum
IV Baetica
I Cypria c.R.
II Gallorum
II Gallorum Dacica
II Gallorum Macedonica eq
II Gallorum Pannonica
III Gallorum
I Hispanorum
I Hispanorum veterana eq
I Flavia Ulpia Hispanorum eq c.R.
II Hispanorum scutata c.R.
IV Hispanorum eq
V Lingonum II Flavia Numidarum
VIII Raetorum eq c.R.
VI Thracum eq
Ubiorum eq
I Ubiorum
I Vindelicorum eq c.R.
I Augusta Ituraerorum sagitt
I Thracum sagitt
I Tyriorum sagitt

PROVINCIE CAPPADOCIA

II Ulpia Auriana
I Augusta gemina colonorum
I Ulpia Dacorum
II Gallorum
I Parthorum veterana Apula c.R.
I Bosporanorum
I Claudia eq
II Claudia
I Hamiorum c.R.
I Italica voluntariorum c.R.
milliaria eq c.R.
I Numidarum
II Ulpia Petreorum eq
III Ulpia Petreorum eq
I Raetorum eq
IV Raetorum eq
III Augusta Cyrenaica sagitt

PROVINCIA SYRIA (JUDAEA, ARABIA PETRAEA)

I Flavia Agrippiana
II Flavia Agrippiana
Gaetulorum veterana
I Phrygum
VII Phrygum
I Ulpia singularium
I Thracum Herculanea
Augusta Xoitana
I Ulpia dromedariorum
Gallorum et Thracum Antiana sagitt
III Bracarum
IV Bracarugustanorum
III Callaecorum Bracarum
IV Callaecorum Lucensium
II Cantabrorum
II classica
I Ulpia Dacorum
III Dacorum
I Damascena Armeniaca
II equitum eq
II Ulpia equitatum eq
I Flavia
I Gaetulorum
I Ulpia Galatarum
II Ulpia Galatarum
VII Gallorum eq
V gemella c.R.
VI Hispanorum
II Ligurum et Corsorum
I Lucensium
I Augusta Lusitanorum
I Montanorum
I Augusta Pannoniorum
II Ulpia Paphlagonum
III Ulpia Paphlagonum eq
IV Ulpia Petreorum
V Ulpia Petreorum eq
VI Ulpia Petreorum
I Sebastena
I Thracum
III Augusta Thracum
II Thracum Syriaca
III Thracum Syriaca
IV Thracum Syriaca
I Ascalonitanorum sagitt
I Flavia Chalcidenorum eq sagitt
I Damascenorum sagitt
II Italica voluntariorum sagitt c.R.
I Ulpia Petreorum eq sagitt
I Ulpia sagitt c.R.
I Augusta Thracum eq sagitt
XX Palmyrenorum equitata

PROVINCIE AEGYPTUS

Apriana
Augusta Syriaca Commagenorum
Gallorum veterana
I Thracum Macedonica
Vocontiorum
I Ulpia Afrorum eq
I Flavia Cilicum eq
II Ituraeorum
III Ituraeorum
I Aug. praetoria Lusitanorum eq
I Macedonica eq
I Pannoniorum
I Thebaeorum eq
II Thebaeorum
scutata c.R.
I Apamenorum eq sagitt

PROVINCIE MAURETANIA (AFRICA, NUMIDIA, CAESARIENSIS, TINGITANA)

III Asturum
I Augusta C.R.
I Augusta Gallorum
I Gallorum Tauriana victrix
Gemelliana C.R.
I Flavia Numidica
I Augusta Nerviana
I Pannoniorum
II Augusta Thracum
I Hamiorum sagitt
Parthorum sagitt
I Syrorum sagitt
II Syrorum sagitt
I Flavia Afrorum
II Flavia Afrorum
I Asturum et Callaecorum
III Asturum eq C.R.
II Breucorum
II Brittonum eq
I Chalcidenorum eq
VI Commagenorum eq
I Corsorum C.R.
V Delmatarum C.R.
Aelia expedita
I Flavia eq
III Gallorum felix
IV Gallorum C.R.
II Hamiorum
I Flavia Hispanorum
II Hispanorum eq C.R.
I Ituraeorum C.R.
I Lemavorum C.R.
VII Lusitanorum eq
I Flavia Musulamiorum eq
I Nurritanorum
II Sardorum
IV Sugambrorum
IV Tungrorum
I Syrorum sagitt
II Syrorum eq sagitt

Vnitřní provincie / neznámé umístění jednotek

II Flavia Hispanorum (HISP)
III Alpinorum eq (DLM)
I Aelia Athoitarum (THR)
I Ausetanorum (HISP?)
I Flavia Bessorum (MCD)
Callaecorum (?)
I Celtiberorum eq (HISP)
I Cisipadensium C.R. (THR)
Dacorum (?)
I Gallica eq C.R. (HISP)
I Delmatarum mill eq (DLM)
I Ligurum (AS?)
maritima (BAE)
Maurorum et Afrorum (?)
I Musulamiorum (LYC)
VI praetoria (BYT)
III sagittariorum (?)
I/II nova tironum (HISP)
VIII voluntariorum (DLM)
XXV voluntariorum (HISP?)

Zkratky:

Ekv - equitata (s jízdním kontingentem)
Sagitt - Sagittaria (lučištnická jednotka)
C.R. - Civium Romanorum (jednotka římských občanů, čestný titul)
Mill - milliaria (zdvojená, tisícovková kohorta)


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio@castraromana.cz