Reportáže z akcí - Vystoupení pro NF Klíček 9/10/2011

Připravila: Tita Iuventia Martia

V této krátké reportáži najdete povídání o naší první akci ve spolupráci s NF Klíček. Více info o NF naleznete zde.
Akce probíhala v souvislosti s oslavami NF Klíček, který poskytuje své úžasné a tolik potřebné služby nemocným dětem, rodičům, příbuzným a přátelům již dvacet let. My jsme byli na dni otevřených dveří jako doprovodný program pro návštěvníky, rádi jsme dětem, jejich kamarádům, rodičům a příbuzným, ale také přátelům a podporovatelům NF Klíček udělali radost a zpestřili jim krásný program jejich narozeninového dne. I když byla opravdu velká zima, tak při pohledu na rozjařené a veselé dětské tváře, na děti, které si hrají s dřevěnými meči, radují se, běhají po louce, ptají se na různé věci, půjčují si přilby, meče, zbroje a jsou šťastné, nám zima být přestávala...

Vesnička Malejovice se nachází v okrese Kolín, poblíž Uhlířských Janovic, cca 65 km od Prahy. v sobotu večer nás odvezl krásný, historický autobus (podle pana Královce, který jej řídil, je z roku 64 / 65). I když se v něm netopilo, byl to zážitek. Veteránem se člověk jen tak nesveze. V sobotu měltotiž NF svůj program v Praze, a tak jsme se s paní Královcovou dohodli, že se "svezeme" zpět do Malejovic s nimi. Jelikož nám byla opravdu zima, vzali jsme rádi za vděk útulně vytopeným domem nadačního fondu (Dětský hospic / respic / pobytové středisko). Není nezajímavé, že tento krásný a útulný dům s domáckou a velmi příjemnou a přátelskou atmosférou vznikl rekonstrukcí staré, polopobořené vesnické školy, kterou dostal NF darem od obecního zastupitelstva v Uhlířských Janovicích. Rekonstrukce se náramně podařila. O historii projektu a o činnosti NF Klíček můžete získat další info po kliknutí na odkaz na začátku reportáže. Zde se také dozvíte, jak můžete případně Klíčku v jeho činnosti pomoci, jak jej podpořit.

Dostali jsme na prohřátí výborný čajík a k zakousnutí vánočku a makový závin, k tomu marmeládu, máslo a dokonce nám byl nabídnut i krásný dort v podobě rodiny Simpsnových: bylo nám líto jej zakrojit a nechali jsme si ho na zítřek. Ubytováni jsme byli v dětské herně v 1. patře budovy. Povídalo se, hrály se tzv. kartičky (fantastická hra: máte dvě hromádky karet, jednu s otázkami a jednu z odpovědmi a losuje se. Vznikají skutečně velmi.... zajímavé a nečekané... kombinace) :D Nakonec jsme šli spát až ve dvě hodiny ráno. Budíček nastal před sedmou hodinou, vše se sklidilo a i s bagáží jsme se přesunuli nejdříve do jídelny na snídani. K snídani byl čajík, káva, případně juice a vynikající párky s chlebem či houskou. Tak dobré párky jsem už dlouho nejedla :-)

Byla zima, vážně: byla zima :D Někteří, jako třeba já nebo Appius jsme na tom byli docela dobře, protože jsme měli alespoň nějaké teplejší oblečení, ale některým byla vážně zima. Základnu jsme si udělali v tzv. domečku (letní kuchyňka), kde jsme se postupně přestrojili, chlapi mezitím šli do lesa na dříví, rozdělal se oheň, postavili jsme stan, do země zarazili své nové Vexillum a dělali další přípravy. Vzhledem k mírným zmatkům a nedorozumněním jsme, alespoň v počátku, neměli příliš co dělat, jelikož nikdo nechodil. Když se ale postupně začali trousit návštěvníci: děti, rodiče, příbuzní, kamarádi a místní z NF Klíček, akce nabrala správné tempo. Jenom je škoda, že hlavní vlna návštěvníků přišla až v momentě, kdy jsme strhli stan a kdy musel odjet Tom s Lucií :-( I tak si ale myslím, že akce se vydařila: děti a ostatní návštěvníci si zkoušeli zbraně, zbroj, přilby, stříleli z luku, zkoušeli si vojákovo zavazadlo, šermovali si s dřevěnými gladii, hráli si a celkově myslím, že byli nadšeni. Proběhla také přednáška na téma Římský voják, jeho výzbroj, výstroj, osobní vybavení. Na tuto přednášku jsme měli "tři exempláře": exemplář A byl Appius, exemplář B já a exemplář C (již notně promrzlý), byla Nela (ta po přednášce dostala od paní Královcové za odměnu fantastickou horkou koupel s regeneračním přípravkem do koupele). I přednáška se lidem moc líbila a myslím, že jsme udělali dojem - Appius byl ve svém "profesním" živlu. Po té jsme poklidili prostranství a přesunuli se do kuchyňky, kde bylo příjemné teplo. Vše pobalili, dostali ještě čajík, dort a chlebíčky a v cca 16:00 jsme vyrazili v mikrobuse s panem Královcem směr Praha. Do pokladničky Klíčku jsme přispěli nějakou tou Korunkou a rozloučili se. Myslím, že jsme udělali dobrý dojem, jelikož jsme byli pozváni na letní tábor pro děti 2012. Velmi rádi se zúčastníme uspořádáme pro děti nějaké ty zážitky a show :-)

I přes drobné zmatky a nedorozumnění v organizaci a také na tu zimu, se nám akce moc líbila. Rádi jsme vykouzlili na dětských tvářičkách úsměvy :-) Spolupráce s NF Klíček bude přínosem nejen pro NF, ale hlavně pro nás všechny... Jelikož udělat radost dětem (a nejen těm nemocným) je snad ta nejhezčí "odměna" za takovouto akci.

A zde pár fotografií:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz