Reportáže z akcí - Keltský kruh, Budyně nad Ohří, 16. 7. 2016

Připravila: Cassia Hortensia

V sobotu 16.7.2016 jsme si odbyli svojí premiéru v rámci již 12. ročníku festivalu Keltský kruh, který se odehrává na nádvoří vodního hradu v Budyni nad Ohří. Pro ty, kteří ho neznají přiblížím, že je to především hudební festival představující skupiny, které čerpají z irské hudby – mimo jiné i tak známá jména jako Poitín, Isara, Claymore a celou řadu dalších. Další součást programu pak představují irské tance, step, ohňová show, soutěže pro děti i dospělé, řada stánků a samozřejmě v neposlední řadě keltská vesnička, do které jsme právě letos dostali pozvání i my. Obyvatelé této vesničky pak v pauzách při přezvučování kapel připravili pro návštěvníky keltskou módní přehlídku, ukázku rozdílů taktiky boje Keltů a římských legií včetně jejich výhod a nevýhod a na samý závěr programu keltský obřad.

Návštěvníci, kteří kromě poslechu hudby zavítali i přímo do vesničky, se dozvěděli spoustu zajímavostí ze života Keltů, viděli kováře, odlévání bronzu, výrobu keramiky, ražbu mincí, tkaní karetkových pásků i na hřebenovém stávku, výrobu z kůže, kde si výrobky mohli i zakoupit, zbraně, zbroje, oděvy, šperky. Vše si mohli prohlédnout, vzít do ruky, řadu technik si sami vyzkoušet a k dispozici jim byla i střelba z luku a zejména pro děti pak boj s měkčenými zbraněmi a štíty. Přímo v našem táboře pak viděli kromě vojenské výzbroje legionářů, pomocných sborů a tribuna ukázku kuchyně, kde byly připravené ochutnávky několika pokrmů – vojenské suchary, plněné datle a tvarohový chléb. Svoji premiéru tu zvládla výborně i naše nová členka Eleria. Připravená byla i výstavka drátovaných šperků se skleněnými korálky, vinutými perlemi a minerály, které si zájemci mohli i odnést domů.

Celkově to byla velmi podařená akce, lidí přišlo dost a za naše stanoviště mohu prohlásit, že jednoznačně největší úspěch měla kuchyně, kde se řada lidí zajímala o složení jednotlivých jídel a přesné recepty. Děkujeme organizátorům za pozvání a těšíme se snad za rok na další setkání.

A zde pár fotografií:


Kontakt

Bc. Lukáš Hrdina
Jitřní 41
312 00 PLZEŇ

E-mail: optio(zavinac)castraromana.cz